А строноми са открили молекулярен облак в съзвездието Змия, закриващ от наблюдателите хиляди фонови звезди. Облакът изглежда като "празно пространство" в нощното небе. Намира се на разстояние 700 светлинни години от Земята, съобщи на сайта си Европейската космическа обсерватория (ESO), предаде Лента.ру.
Космическият обект е получил номер LDN 483 в каталога на тъмните мъглявини. Учените са установили наличие на т.нар. протозвезди в него. (вижте снимка)
Бъдещите звезди са топки от газ и прах и непрекъснато се свиват под действието на гравитацията.
Във формиращите се ядра на бъдещите небесни тела растат температурата и налягането.
Началният стадий на зараждане на звездите отнема няколко хиляди години – много кратък отрязък от време в сравнение с техния жизнен цикъл.
Черното петно на звездното небе обаче ще се запази много по-дълго време. Звездите ще се формират окончателно в продължение на милиони години и тъмната мъглявина ще стане по-разредена и прозрачна едва в хода на този процес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!