М еждународен екип от астрономи обяви, че е засякъл най-мощната и ярка супернова досега. Екипът е бил воден от Университета на Бирмингам, като в него са участвали и специалисти от Харвард и университетите "Нортуестърн" и на Охайо.
НАСА може да превърне лунен кратер в телескоп
Учените са открили супернова, която наричат SN2016aps и според тях тя може да е пример за много рядък вид супернови. Тя може да се е образувала при сливането на две гигантски звезди малко преди експлозията.
Уран губи атмосферата си заради магнитното си поле
Досега се смяташе, че подобно събитие може да съществува на теория, но не е наблюдавано пряко. Според Мат Никол, ръководител на екипа, в типична супернова, радиацията е по-малко от 1% от общата енергия. В случая на SN2061aps радиацията е пет пъти повече. Това е и суперновата с най-много светлина, която е наблюдавана досега.
Чрез допълнителни наблюдения и анализи, учените са установили и причината за толкова мощната експлозия. Тя е в следствие на сблъсък на суперновата с голмо количество газ, който е бил отделен от самата звезда в годините преди да експлодира.
Светлината на суперновата е била толкова интензивна, че учените не са могли да определят дълго време в коя галактика се намира. Суперновата е наблюдавана в продължение на две години, докато яркостта падне до 1% от пика си.
Сателитите на SpaceX може да пречат на астрономите
Мъск показа първите 60 сателита за новата си услуга
Събраната информация показва, че суперновата е с маса между 50 и 100 пъти по-голяма от тази на Слънцето. Повечето супернови са с маса между 8 и 15 пъти по-големи от Слънцето.
Учените имат две теории за голямото количество газ. То може да отделено от самата звезда и благодарение на добро съвпадение на времената на процесите, суперновата може да "настигне" газа и той да стане част от експлозията. Другата теория е, че две по-малки звезди са се сблъскали преди експлозията и общото им количество газ е било достатъчно за голямата интензивност.
Откритието идва "точно навреме", казва Едо Бергер, съавтор на проучването. След като учените вече знаят, че процесът е възможен, те ще могат да търсят индикации за други такива супернови чрез космическия телескоп "Джеймс Уеб", който ще започне работа скоро.
Изграждането на база на Луната може да се забави
Марс има странни магнитни пулсации от древни скали
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!