У чени от Carnegie Institution for Science (CIS) обявиха, че са открили най-отдалечения обект в Слънчевата система. Те са го кръстили Farout, като официалното му име е 2018 VG18. Откритието е направено с телескопа Subaru на 10-ти ноември т.г.
"Вояджър 2" навлезе в междузвездното пространство
Сондата на НАСА откри вода на астероид
Farout се намира на около 120 AU (1 AU e разстоянието между Земята и Слънцето). За сравнение, Плутон е на 34 AU, а досегашният най-далечен обект - Eris, е на 96 AU.
Учени смятат, че са разгадали загадката на тъмната материя
Учени откриха индикатор за митичната Планета Х
Farout се оказва доста интересен за учените. Обектът не само е най-далечният, но и най-бавно движещият се в Слънчевата система. Той се движи толкова бавно, че на учените ще са нучни няколко години, за да могат да определят точната му орбита.
Според първоначалните данни, Farout обикаля около Слънцето за около 1000 земни години. Откакто е открит е наблюдаван многократно с различни телескопи по света, за да се събере възможно най-много информация.
За момента обаче данните са сравнително оскъдни. Те показват, че Farout най-вероятно е сферичен обект с диаметър 500 км. Това ще го класифицира като планета-джудже, ако бъде потвърдено. Обектът има лилав цвят, който обикновено е асоцииран с богато наличие на лед. Наблюденията и анализите тепърва предстоят, като ще потвърдят или променят досегашните заключения.
Животът на Земята може да се е зародил заради сблъсък с небесно тяло като Меркурий
Учени направиха подробна карта на Млечния път
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!