А строноми са открили малък обект далеч след Плутон, който може да е индикатор за митичната Планета Х. Учени от Института на науките на Карнеги са открили обект с диаметър около 300 км., който се намира на 80 AU от Слънцето, съобщава онлайн изданието CNET.
НАСА представя своите 60 години в 60 секунди
Как "втората луна" създаде НАСА преди 60 години
1 AU е разстоянието между Слънцето и Земята или около 150 млн. км. Плутон е на 34 AU от Слънцето. Това прави обектът с име 2015 TG387 най-далечният в Слънчевата система.
Какви са рисковете пред първите космически туристи
Учените са му дали прякор "Гоблинът", като обектът обикаля около Слънцето в голяма, продълговата орбита. За подобна се смята орбитата и на Планета Х, която астрономите издирват вече десетилетия.
Смята се, че тя е няколко пъти по-голяма от Земята, която се намира на стотици AU разстояние. Според Скот Шепард, един от откривателите на "Гоблинът", има още подобни малки обекти, които обикалят около Слънцето на подобно разстояние.
"Паркър" тръгна към Слънцето. Какво трябва да знаем
Астероидите в Слънчевата система имат един произход
"Гоблинът" има изключително издължена орбита, която обикаля около Слънцето за 40 000 години. В най-далечната си част тя достига 2300 AU, като е въпрос на късмет, че учените са попаднали на обекта, когато е близо до Слънцето. В 99% от орбитата си той е твърде далеч и блед, за да бъде засечен.
"Тези далечни обекти са като трохи, които ни водят към Планета Х. Колкото повече от тях намери, толкова по-добре може да изучим краищата на Слънчевата система и потенциалната планета, която мислим, че определя техните орбити", коментира Шепард.
Според него, а и не малко негови колеги, намирането на Планета Х, ако има такава, ще промени представите за Слънчевата система. Учените смятат "Гоблинът" и останалите подобни обекти за индикатор за Планета Х, защото всички подобни обекти са повлияни по един и същи начин. Симулациите досега не доказват наличие на гигантска планета, която да влияе на обектите, но подсказват, че "може да има нещо голямо там".
Вижте как "Хъбъл" засне засмуквана от черна дупка галактика
Вселената може да има 10 пъти повече галактики, отколкото предполагаме
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!