У чените зад проекта SDSS (Sloan Digital Sky Survey) публикуваха най-подробната 3D карта на Вселената досега. Тя идва заедно и с анализ, който цели да отговори на някои от основните въпроси за Вселената.
Учени разгадаха аномалия с магнитното поле на Земята
Основната цел на учените е била да попълнят "празнина" от 11 млрд. години в историята на Вселената за която не се знае много. "В продължение на пет години работим, за да попълним тази празнина и използваме информацията, за да предоставим една от най-големите стъпки напред в космологията през последното десетилетие", казва Кайл Доусън от Университета на Юта и ръководител на екипа, направил проучването.
Учени показаха най-близките снимки на Слънцето досега
По проекта са работили над 100 астрофизици, като за анализа са използвани конкретни данни от над 2 млн. галактики и квазари в 11 млрд. години космическо време. Учените знаят каква е била Вселената в своя зародиш и през последните години, но не и в голям период посредата.
Новата карта показва някои интересни подробности, казват астрономите. В нея Земята всъщност е в средата, защото от тази точка са направени измерванията. Всеки цвят представлява различен обект. В жълто са например са квазарите. В лилаво са старите галактики, в зелено са най-близките галактики и т.н.
Луната се оказа по-млада от очакваното
Учени ще търсят черна дупка в Слънчевата система
В картата са обединени данни от над 20 години проучвания и наблюдения, като едно от откритията е, че преди 6 млрд. години скоростта на разширяване на Вселената се е увеличила. От тогава досега ускорението се увеличава.
Въпреки това картата показва още, че макар скоростта на разширяване на Вселената да се увеличава, тя всъщност е около 10% по-ниска от смятаното досега и от това, което показват измерванията на дистанцията между някои галактики чрез т.нар. "Константа на Хъбъл".
За сега няма обяснение защо се получава тази разлика. Една от теориите е, че може би има непозната в момента друга материя или енергия, която да е останала от формирането на Вселената и остатъци от нея все още да влияят на определени места.
Юпитер и луните му ще са видими с бинокъл
"Хъбъл" засне галактика, която се отдалечава с 1564 км/сек
Откриването на разликата като цяло не е изненада за астрономите. Новото проучване значително увеличава прецизността на знанията спрямо 20 години по-рано например. Затова с увеличаване на точността на измерванията, ще се откриват и разлики спрямо предишните познания. По-голямото предизвикателство ще е да се намери конкреното обяснение и причина.
В момента учените вече могат да измерват локалното разширяване на Вселената с точност до 1%. Засега обаче картата не може да отговори на други въпроси като разликата спрямо предишните измервания и ефекта от потенциалното наличие на тъмна материя.
Учени засякоха гигантски изригвания от близка звезда
Това ще е задача за други проучвания и екипи. Авторите на картата вече започват работа по следващата фаза на своя проект. Той включва продължаване на наблюденията на Вселената и още по-подробното ѝ картографиране.
Астрономи откриха "гола" планета с 18-часова "година"
Две близки супер-Земи може да имат условия за живот
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!