О бширен океан "се спотайва" под плътната ледена повърхност на малката сатурнова луна Енцелад, предадоха световните информационни агенции, позовавайки се на публикация в сп. "Сайънс".
Откритието е направено с помощта на космическия апарат "Касини" на НАСА, Европейската космическа агенция и Италианската космическа агенция, който беше изстрелян преди 17 години, а от 2004 г. изследва Сатурн и спътниците на планетата.
Гравитационни измервания, направени от "Касини", свидетелстват за наличието на океан от вода в течно състояние поне колкото Горното езеро в САЩ под плътния лед на южния полюс на Енцелад.
Според компютърни модели океанът вероятно е "притиснат" между скалистото ядро и ледената повърхност на малката сатурнова луна с диаметър едва 500 километра, обяснява планетологът Дейвид Стивънсън от Калифорнийския технологичен институт.
Океанът вероятно се е образувал и се поддържа от "приливно затопляне" в резултат на гравитационното въздействие на Сатурн и останалите спътници върху Енцелад.
Откритието отрежда на сатурновата луна място в "елитния кратък списък" на спътниците в Слънчевата система, където е възможно да има вода
- ключов елемент за възникването и поддържането на живот.
В този списък фигурират още юпитеровите луни Европа, Ганимед и Калисто, и сатурновата луна Титан.
Само Европа и Енцелад обаче дават признаци, че техните океани са в контакт със скали - важна предпоставка за попадането във водата на фосфор, сяра, калий и натрий - съществени елементи за възникване на живота такъв, какъвто го познаваме.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!