Н якои от водещите световни специалисти по лемурите "бият тревога" за неизбежната заплаха от изчезването на примитивните примати, обитаващи единствено Мадагаскар. Специалистите обаче представят спешен 3-годишен план в опит да го предотвратят, предаде Ройтерс, позовавайки се на публикация в сп. "Сайънс".
Лемурите понастоящем са най-застрашената група бозайници на планетата.
Разрушаването на хабитатите им, парцелирането, изсичането на палисандрови и абаносови дървета и минната дейност са основните заплахи за оцеляването на лемурите. Примитивните примати често стават и ловна плячка на обеднелите местни жители.
Петгодишната политическа криза в Мадагаскар – остров в Индийския океан, известен с уникалната си дива природа, още повече влошава положението за около 100-те вида лемури.
"Изчезването им е неизбежно, ако не се направи нищо за разрешаването на проблема", казва Кристоф Швицер от Бристолското зоологическо дружество във Великобритания, ръководител на екип от 19 учени, изготвил спешния план за спасяването на лемурите.
Най-редкият вид лемури – северният игрив лемур, например, е намалял до 50 екземпляра, обитаващи един или два малки горски района.
"Един циклон или друго природно бедствие може да унищожи цялата популация. Същото могат да сторят и хората, които ловуват лемури", казва Швицер.
Спешният план, представен в сп. "Сайънс", посочва 30 приоритетни места за опазване на лемурите. Учените призовават за по-добър контрол на защитените зони на местно ниво, както и за стимулиране на екотуризма, фокусиран върху лемурите като атракция, с цел набиране на средства за каузата.
Специалистите допълват, че съществена част от хабитатите на лемурите може да бъде съхранена с относително скромна международна помощ – 7,6 милиона долара, както и че екотуризмът може да допринесе за изплащането й.
Лемурите са сред най-примитивните примати. Размерите им варират от 30 грама до девет килограма. Те са се появили рано в еволюцията на приматите – преди около 62 милиона години, скоро след изчезването на динозаврите.
По-висшите примати никога не са достигали Мадагаскар, което е позволило на лемурите да се развият и да еволюират в множество различни видове. Заради масовото унищожаване на островните гори обаче понастоящем 94 процента от видовете лемури са класифицирани като уязвими, застрашени или критично застрашени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!