О пасни супербактерии, открити в хора, животни и храни в страните от Европейския съюз, представляват сериозна заплаха за здравето, тъй като са резистентни на широко използваните досега антибиотици, съобщава Ройтерс.
Агенцията цитира доклад на Европейския орган за безопасност на храните и на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (Вижте оригинала тук).
От анализа става видно, че всяка година от подобни супербактерии в ЕС умират 25 хил. души.
‘Alarming’ superbugs a risk to people, animals and food, EU warns. https://t.co/fYVvxYyR2W #AntibioticResistance #Vegan #GoVegan pic.twitter.com/rK1jXZTPCO
— Vegan Global News Ⓥ (@veganglobalnews) 22 февруари 2017 г.
"Антимикробната резистентност е реална заплаха, която поставя на риск здравето на хора и животни, заяви Витенис Адриукайтис, еврокомисар по здравеопазване и безопасност на храните.Ние положихме съществени усилия за да спрем нейното увеличаване, но това не е достатъчно.
Трябва да действаме по-бързо, по-решително и на няколко фронта!"
Антимикробната резистентност се поражда от неправилното или прекомерното приложение на антибиотиците, което стимулира бактериите да еволюират и да оцеляват, като изработват нови стратегии, за да победят лекарствата.
В доклада на европейските специалисти се изтъква, че бактерията на салмонелата, която предизвиква често срещаната хранителна инфекция салмонелоза, е резистентна вече на редица лекарства и е много разпространена из цяла Европа.
Някои разновидности на микроорганизма, като Salmonella Typhimirium, показват изключителна висока устойчивост на широка палитра лекарства.
EU nations report high drug resistance in humans, animals, food #AMR #AntibioticResistance #Salmonella #Ecoli https://t.co/29wW0wpyu2 pic.twitter.com/uh2HUGt6PA
— CIDRAP (@CIDRAP) 22 февруари 2017 г.
Това налага много по-предпазливото използване на антибиотиците при лечението на хора и животни, заключава докладът.
Според анализите има и географски различия в Европейския съюз относно резистентността към тези бактерии и тя се дължи на това какво е нивото и честотата на употребата на лекарства. Така например в Северна и Западна Европа като цяло хората имат по-ниски нива на резистентност, докато в Северна и Източна Европа нивата са по-високи.
“В страните, където са предприети действия да се намалят, заменят или изобщо да се преосмисли употребата на антимикробни средства при животните, се наблюдава и по-ниско ниво на антимикробна резистентност“, пише в доклада.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!