У айлдкет е четирикрак робот, който може да тича със скорост до 26 км/ч, имитирайки движенията на животните. Атлас е хуманоид, който може да върви по пресечен терен и да пази равновесие, дори когато го удрят с доста голяма сила отстрани.
Това са две от последните творения на американската компания "Бостън Дайнемикс", разработени по проекта "Максимална подвижност и сръчност" на американската военна агенция DARPA, информира Би Би Си.
Според агенцията подобни роботи са "голяма надежда да се увеличи човешката ефективност при отбранителни операции".
Атлас е един от седемте андроида, разработвани за състезание по роботика, финансирано от DARPA.
През декември всички те ще трябва да минат през изпитание от осем задачи, така че да се прецени потенциалната възможност да бъдат използвани при спасителни операции и спешни случаи.
Въпреки името си, Уайлдкет (wildcat - оцелот, англ.) може да скача, тича и да завива (а и, както е видно от клипа - да пада), почти като истински кон, независимо че всъщност се задвижва от двигател с вътрешно горене.
Сред разработките на "Бостън Дайнемикс" впечатление прави и мулето робот LS3 (Legged Squad Support System).
Той е проектиран така, че да може да прави 35-километрови преходи в пресечена местност и тежки условия, като при това носи почти 200 кг товар.
Срам е, че досега тези технологии не са били разработвани с различно финансиране, казва Ноел Шарки от Университета в Шефилд.
Професорът оглавява Международния комитет за контрол на роботизираните оръжия.
Не знам какво би било военното приложение на този робот, но определено това стъпка напред към създаването на високоскоростен наземен робот, който може да бъде въоръжен и да и бъде изпратен да ловува или убива, добавя той пред Би Би Си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!