Т ънък слой глина е направил земетресението, което удари североизточната част на Япония през 2011 г., далеч по-опустошително, защото е имал роля на смазка между подводни тектонски плочи, сочат резултатите от изследване, цитирани от Франс прес.
Този глинен слой предизвикал бързо движение на тектонските плочи, като едната се плъзнала върху другата.
Под тънък слой учените разбират пласт с дебелина между 1 и 5 метра, докато други наблюдавани слоеве между движещи се тектонски плочи са с дебелина около 40 метра.
Земетресението с магнитуд 9 и последвалото цунами на 11 март 2011 г. отнеха живота на над 18 000 души в Япония и предизвикаха ядрената катастрофа в АЕЦ "Фукушима 1" - най-голямата след тази в Чернобил, Украйна през 1986 г.
Изследването е извършено от екипа на проф. Котаро Уджие от университета "Цукуба". Ученият участва в изследователски проект, който бе лансиран след бедствието и се състои в това да се извършат сондажни работи на морското дъно на дълбочина до 7000 метра.
Благодарение на тази технология бяха взети проби от района, където са се срещнали тектонските плочи. Учените установиха, че глиненият слой се плъзга повече в районите, в които е като в сандвич между скални пластове. Това е така заради упражнения върху него натиск.
Според Уджие този глинен слой, който се е формирал дълго време на базата на вулканична пепел, първоначално е бил на повърхността, но постепенно е потънал във вътрешността на нашата планета.
Сеизмолози в момента извършват други подводни сондажни работи в морето край брега на полуостров Кии в югозападната част на Япония, където филипинската тектонска плоча се подпъхва под евроазиатската. Има опасения, че чудовищно земетресение може да опустоши района в бъдеще.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Сайънс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!