П рез Ледената епоха не е имало национални граници. През този период не винаги е било толкова студено, но е било възможно човек да стига пеша до Англия.
Сега всичко, което хората искат да знаят за Ледената епоха, е по-достъпно благодарение на мрежа от компютърни терминали, предлагащи информация за най-значимите археологически обекти от този период в Европа - от Гибралтар до Хърватия, предаде ДПА.
Терминалите са разположени в 18 европейски музея, пещери и на други посещавани от туристи места.
Проектът Ледена епоха Европа е стартиран от Музея на неандерталеца близо до Дюселдорф, Германия, където е открит първият неандерталски фосил.
Идеята на проекта е децата и тийнейджърите да научат за 17-те други музеи и обекти в седем европейски страни, където са изложени артефакти от Ледената епоха. Проектът дава възможност на учениците по забавен начин да получат повече информация за този период.
"През Ледената епоха хората са се придвижвали свободно в Европа", казва Герд-Кристиан Венигер, директор музея близо до Дюселдорф, където е изложено копие на скелетни останки от първия неандерталец, открити през 1856 г. в пещера в долината Неандер.
Посетителите на германския музей могат да видят какво например е изложено в Крапина - града в Хърватия, където археолози се натъкват на най-голямата находка от неандерталски останки на единичен обект.
Желаещите могат да изследват виртуално и пещерата Фумане в близост до Верона, Италия - друг интересен неандерталски обект.
Тамошна находка показва, че през Ледената епоха хората са харесвали декорации от птичи пера.
Виртуалната разходка предлага посещение и на пещерата Ла Шапел-о-сен близо до френския регион Лимузен, където е открит първият цялостен скелет на неандерталец.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!