А стероид, който беше открит в земната орбита и широк около 1,2 км, може да остане с нашата планета още поне 4000 години, без да представлява опасност, каза учени във вторник.
Астрономите го описват след наблюдения с телескопи в Чили, Аризона и Канарските острови, след като е открит през декември 2020 г. Астероидът наречен 2020 XL5 може да е бил уловен от Земята преди 500 до 1000 години. Учените потвърдиха, че
това е един от само два т. нар. троянски астероиди, пътуващи като компаньон на Земята, за които се знае.
Троянските астероиди могат да бъдат скитници в Слънчевата система, какъвто изглежда е случаят с тази, или да е материал, останал от формирането на родната им планета. Те попадат в капана на планетарната гравитационна хватка и впоследствие обикалят около слънцето по същия път като тази планета.
The second ever #asteroid of its kind!🥈☄️
— ESA Operations (@esaoperations) February 1, 2022
Astronomers have confirmed that 2020 XL5 is the second known “Earth Trojan”.https://t.co/i6mof1AEkb
📷 @NOIRLabAstro /SF/AURA/J. da Silva/Spaceengine pic.twitter.com/KbW8mDuN48
Астероидът 2020 XL5 изглежда е астероид от тип C – един от най-разпространените видове в Слънчевата система. Те са с тъмен цвят и съдържат много въглерод заедно със скали и минерали.
Местоположението на астероида варира между около 90 милиона и 270 милиона километра от Земята.
Той е в една от петте точки на Лагранж – L-4, което обяснява стабилната му орбита. Може да има още троянски астероиди около Земята, които очакват откриване, но точките L-4 и L-5 са много трудни за наблюдение от Земята.
Единственият друг троянски астероид, видян около Земята, открит преди 12 години, също в точката L4, и наречен 2010 TK7, е по-малък, с диаметър от около четвърт миля (400 метра).
Множество троянски астероиди населяват нашата Слънчева система, като за най-голямата планета
Юпитер се знае, че има почти 10 000 от тях.
НАСА пусна космическия кораб Луси, миналия октомври, за да ги изследва. Троянски астероиди също са открити около Нептун (28 от тях), Марс (четири), Уран (два) и Венера (един).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!