С поред най-новото откритие, направено от НАСА в четвъртък, обширната система от пръстени на Сатурн нагрява горните слоеве на атмосферата на гигантската планета, предаде Синхуа.
Това явление никога досега не е било наблюдавано в Слънчевата система, съобщиха от НАСА. Откритието е направено с помощта на 40-годишни данни от няколко мисии на НАСА, включително космическия телескоп „Хъбъл“ и пенсионираната сонда „Касини“, в допълнение към космическите апарати „Вояджър 1“ и „2“ и преустановената вече мисия „Международен ултравиолетов изследовател“.
Saturn is known for its iconic rings.
— Hubble (@NASAHubble) March 30, 2023
And with Hubble's help, now we know that these rings are also heating the giant planet's upper atmosphere!
This could provide a tool for predicting if planets around other stars have ring systems as well. Learn more: https://t.co/mvNUIzMwjF pic.twitter.com/nu2QE3HqPj
Най-възможното обяснение на явлението е, че ледените частици от пръстена, падащи върху атмосферата на Сатурн, причиняват това нагряване, според НАСА. Това би могло да се дължи на въздействието на микрометеорити, бомбардиране с частици от слънчевия вятър, слънчева ултравиолетова радиация или електромагнитни сили, улавящи електрически зареден прах. Изследването е публикувано в списание „Планетари сайънс“.
„Ние сме едва в началото на този ефект на пръстените върху горните слоеве на атмосферата на планетата. В крайна сметка искаме да имаме глобален подход, който да дава реална сигнатура за атмосферите на далечните светове“, казва Лотфи Бен-Джафел от Института по астрофизика в Париж и Лунната и планетарна лаборатория към университета на Аризона.
Tiny bits of Saturn’s rings are falling into the massive planet, causing its upper atmosphere to heat up. The discovery was made using 40 years of data from several @NASASolarSystem missions, including @NASAHubble: https://t.co/GXIGnIFMoL pic.twitter.com/CHqxFyE0g1
— NASA (@NASA) March 30, 2023
„Една от целите на това изследване е да видим как можем да го приложим към планети, които обикалят около други звезди. Наричаме го търсене на „екзопръстени“, обясни Бен-Джафел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!