Я нуари 2020 г. е бил най-топлият "януари" откакто се води статистика, съобщава Mashable. Според данни на Copernicus ECMWF вече 421 месеца поред климатът на Земята е по-топъл от средните стойности.
Учени: Следващите 5 години ще бъдат най-горещите досега
Само в Европа, януари 2020 г., е бил с 3,1 градуса по Целзий по-топъл отколкото е средната стойност за периода 1981 г. - 2010 г. Той е и най-топлият януари в глобален аспект, "макар и минимално по-топъл" отколкото е януари 2016 г.
📢 January #temperature highlights from #Copernicus #C3S:
— Copernicus ECMWF (@CopernicusECMWF) February 4, 2020
🌡️In Europe, last month was the warmest January in our record, at 3.1°C warmer than the 1981-2010 average
🌡️Globally, it was warmest January in our record, but only barely warmer than 2016
More➡️https://t.co/Y2Eb3jfZvG pic.twitter.com/t4JI24kpnE
Данните показват и други притеснителни тенденции. Температурите са още по-високи в северните части на Европа. В районите на Норвегия и северна Русия, на много места средната температура е била по-висока с 6 градуса по Целзий.
Специално в Норвегия това е бил вторият най-топъл месец от 1900 г. досега. Осло не е имала ден с температура под нулата или валеж от сняг през целия месец. Финландия също засича най-топлия си януари от 1961 г. насам. Топлината се е отразила и на животните в Швеция.
Близо половин Европа е застрашена да се превърне в пустиня
Организацията отчита и неочаквано по-студени региони като Баренцово море, части от Южна Европа и други райони. Там температурите са били в рамките на средните стойности или дори по-ниски от тях.
Тези региони обаче са много малко в сравнение с местата с по-високи температури. Почти цяла Русия отбелязва по-високи от обичайното температури, като същото е и в САЩ, Източна Канада, Япония и части от Китай и Югоизточна Азия.
Как Луната влияе върху климата на Земята?
По-високите са и температурите в части на Австралия и Антакртика. Малко по-студено е било в Аляска, Северозападна и части от Североизточна Канада. Затоплянето се е отразило и на световния океан, като то било близко до пика от Ел Ниньо през 2015-16 г.
В крайна сметка януари 2020 г. се нареда като третият най-горещ месец изобщо, като пред него са само февруари и март 2016 г.
Как климатичните промени могат да дестабилизират световните финанси
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!