Р азбира се, темата за здравословното хранене е обширна и около нея се водят най-различни спорове. Единно решение за това, какво е най-полезно за човека като храна едва ли някога ще се намери, а дори бъдещето може да е изненадващо, като в статията "Вълчи глад и бургер с насекомо!". Затова се налага от време на време да се доверяваме на различни специалисти и „гурута“ в областта. Ето пет предложения, в чиято достоверност не се съмняваме, макар че редът в списъка може да бъде различен според нуждите и предпочитанията ви:
Сьомга
Най-полезното месо. Червената рибена „мръвка“ е чудесен източник на протеини и омега-3 мастни киселини – доказаната „панацея“, намаляваща лошия холестерол и повишаваща добрия. Американската сърдечна здравна асоциация официално препоръчва от 10 години насам редовното ядене на 2 порции риба седмично, като идеалният вариант е именно сьомгата. Разбира се, най-добре е да се консумира прясно уловена, а не от някой съмнителен рибарник.
Соя
Въпреки, че от години презрително говорим за менте колбасите, съставени почти изцяло от соя и други „неща“, то сама по себе си соята като хранителен продукт е доста полезно нещо. Тя е чудесен заместител на животинските продукти и неслучайно на диетичните щандове ще намерите „изкуствено месо“ във вид на странни бучки, което е всъщност чиста соя. Всички знаем и за прословутото японско Тофу (макар и далеч не всички да го харесват на вкус), за соевото мляко и т.н. Соевите зърна съдържат висока концентрация на протеин (белтък), съдържащ всички основни аминокиселини. Освен това са богати на калций, желязо, цинк, фосфор, магнезий, витамин B, омега-3 мастни киселини и фибри. Остана ли нещо? Истинска здравословна фабрика. Според проучванията на много диетолози, богатата на соя диета е изключително полезна за сърцето. Допълнителни медицински изследвания сочат, че соята може да предпазва дори от болести, като рак на гърдата и простатата, а дори и остеопорозата.
Зеленчуци
Разбира се, някои са по-полезни от други. Препоръчителните са зеле, цвекло, марули, броколи, зелен фасул, чушки. Те са истински складове на витамин А, С, желязо, калций, фибри. И най-ценното за всички по-едри събратя – съдържат много малко калории. Най-добре е да се консумират сурови – това е цяла тенденция в здравословното хранене. Онези, които не можете да направите на салата може да сготвите на пара или по друг начин, който не уврежда тези полезни вещества.
Боровинки, малини, ягоди
Това са едни от най-полезните и вкусни плодове. Пълни са с витамин C, фолиева киселина, фибри и фитонутриенти (растителни съставки със здравословен ефект за организма). На науката отдавна е известно, че пресните боровинки например имат благотворен ефект над много болести и неслучайно те са поставени на първо място в класацията ORAC за степен на антиоксидантна активност. На всичко отгоре са изключително вкусни и могат да се консумират сурови или приготвени по различен начин.
Цели зърна
Дори плодовете и зеленчуците не могат да притежават абсолютно всичко нужно за организма. Някои много ценни вещества и антиоксиданти се съдържат в ядки и зърна на различни култури. Жито, овес, дори ориз в различни комбинации са задължителни за природосъобразното хранене. В зърнените култури се съдържат витамините B и E, магнезий, желязо и растителни влакна. Според много диетолози ежедневния ви прием на храната, приготвена от зърнени култури трябва да е в „цял вид“ – пълнозърнест. Колкото и комерсиално-модерно да ви звучат тези надписи, то трябва да им обърнете внимание. Винаги предпочитайте храните с пълнозърнести елементи. И търсете своите фаворити сред заведенията, които предлагат екологични рецепти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!