П аяците са често срещани същества. И тъй като почти всички от 43 000 известни вида паяци на Земята са отровни, вероятно повечето хора са срещали отровен паяк в един или друг момент от живота си.
Добрата новина е, че от тях само за 25 вида е известно, че са убили или са причинили сериозни щети на хората. Но кой от тях е на върха на класацията?
Най-смъртоносните паяци — или поне онези, които най-често се посочват като причиняващи смърт или сериозни натравяния — са фуниевидните паяци (Atrax), червеногърбите паяци, паяците черна вдовица (Latrodectus), банановите, скитащите паяци (Phoneutria) и паяците отшелници ( Loxosceles).
What is the deadliest spider in the world? https://t.co/zfjvs4NQvx pic.twitter.com/vLybJSphgp
— Live Science (@LiveScienceMag) May 15, 2023
Но дори тези смъртоносни паяци, с много силна отрова и зъби, които могат да пробият кожата, не са особено опасни за хората. Американската асоциация на центровете за контрол на отравянията (AAPCC) има данни само за един смъртен случай, причинен от ухапване от паяк в САЩ през 2021 г. Австралия, дом на някои от най-отровните паяци в света, не е докладвала смъртен случай от единично ухапване от паяк от 1980 г. насам.
„Изключително редки са срещите със смъртоносен паяк“, каза Рик Ветър, пенсионираният научен сътрудник в Катедрата по ентомология в Калифорнийския университет, Ривърсайд, чиито изследвания се фокусираха върху важни за медицината паяци. „Имайки предвид всички лоши неща, които потенциално могат да ви се случат, ако паяците са най-голямата ви грижа, значи живеете добър живот.“
Фуниевидните паяци оглавяват списъка на най-смъртоносните паяци, макар и само заради легендарната им отрова. Родени в Австралия, тяхната отрова е толкова силна, че ухапването им може да убие за минути. „Най-смъртоносният вероятно е фуниевидният паяк и неговите роднини. Сидни фуниевидният паяк (Atrax robustus) може да убие малко дете за около 5 минути и 5-годишно дете за около 2 часа“, каза Ветер пред Live Science. Въпреки че никой не е умирал от тези паяци от появата на противоотровата през 80-те години на миналия век, трудно е да си представим, че малко дете ще получи лечение достатъчно бързо, за да се възстанови от ухапването.
"Redback Spider"
— // FUUPS.AI (@fuups) March 28, 2023
Generate your own art: https://t.co/4ZbK3WqqVMhttps://t.co/mflJMtrvGi pic.twitter.com/3Zko8Xaaxq
Паяците от вида Phoneutria, най-често срещаните, от които често се наричат бананови паяци или скитащи паяци, са срещат в Бразилия и имат най-неврологично активната отрова. Но те се класират малко по-надолу в списъка на най-смъртоносните в света, защото отровата им действа сравнително бавно, оставяйки достатъчно време за лечение. Паяците от вида Loxosceles, най-познатият от които е кафявият отшелник (L. reclusa), открит в САЩ, може да е един от най-честите причинители на болезнени ухапвания, които могат да причинят болки в тялото, треска и често възстановяването отнема месеци.
Единственият вид паякообразни, който може да се съревновава с фуниевидния паяк за титлата „най-смъртоносен паяк“, е Latrodectus, който включва австралийската червеногърба (Latrodectus hasselti) и по-познатата ни черна вдовица. Тези паяци имат леко предимство, защото хапят хората по-често от паяците с фуниевидна мрежа и са със сравнително силна отрова. „Най-отровните видове не убиват и не засягат толкова много хора“, каза пред Live Science Линда Рейър, поведенчески еколог в университета Корнел.
Важно е да се отбележи, че годишните доклади на AAPCC отрязват статистически данни за ухапване от паяк, но не е лесно да се получи реална справка за смъртността или заболеваемостта от ухапване от паяк.
NOPE! #blackwidow #spider pic.twitter.com/bfyJaxE72t
— ⚡️MontaniSemperLiberi⚡️ (@AlmostHeavenWV_) May 14, 2023
„Редица смъртни случаи всяка година се приписват на паяци“, каза Род Крауфорд, уредник на паякообразните в музея Бърк към Университета на Вашингтон в Сиатъл. „Въпреки това, от научна гледна точка, почти нито един от тези случаи не се основава на доказателства.“
"Изключително рядко е жертвата да види паяк върху кожата си, да почувства ухапване, да улови същия този паяк и след това да го заведе при лекар (да не говорим за специалист по паяци) за анализ. На практика всички „ухапвания от паяк“, за които чувате, включително тези, докладвани в центровете за отравяне, произлизат от вярването, че ако не сте видели какво ви е ухапало, то това трябва да е паяк“, каза Крофорд.
„Прекарах много време, опитвайки се да проследя нивото на човешката смъртност причинена от паяци и то е нищожно“, каза Рейър.
(Spiders) banana spiders pic.twitter.com/0I0ZfTCWLL
— 🌱🐞Nat’s Snaps🐞🌱 (@Deer_Head_Snaps) May 16, 2022
Имайки предвид погрешното естество на статистиките за ухапвания от паяци, Австралийският музей твърди, че около 2000 души биват ухапвани от червеногърби паяци всяка година. Казва се още, че антиотровата необходима за лечение на ухапвания от фуниевидни паяци е дадена на около 100 пациенти от 1980 г. насам. Годишният доклад на AAPCC проследява около 3500 ухапвания от паяк в САЩ през 2021 г. с около 40 „сериозни“ клинични последствия. Девет от тези сериозни случаи бяха приписани на черните вдовици, а единственият смъртен случай през тази година е приписан на кафяв отшелник. Няма смъртни случаи от ухапвания от паяк в доклада на AAPCC за 2020 г., който проследява седем „сериозни“ ухапвания от черна вдовица и 23 „сериозни“ ухапвания от кафяв отшелник.
Това означава, че най-смъртоносните паяци всъщност не са много смъртоносни. „Истинските ухапвания от паяк от всякакъв вид – опасни или безобидни – са изключително редки“, каза Крофорд. „Вземете мен за пример: в продължение на дългата си кариера съм боравил с голи ръце с десетки хиляди живи паяци. Резултатът беше 3 ухапвания; нито едно от 3-те нямаше значителен ефект. Така че, когато хората ми казват, че паяците пълзят в леглата им през нощта и ги хапя, докато спят, просто въртя очи."
Take a moment to appreciate this spider. Brown recluses have ridiculously long legs. pic.twitter.com/Oc7hjrYM8K
— Dalton Ludwick, Ph.D. (@EntoLudwick) November 20, 2017
Ветър се съгласи: „В действителност паяците са далеч от списъците с неща, за които трябва да се тревожите.“
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!