Шумерските изобретения, които промениха света
Източник: iStock

Д ревните шумери, които процъфтявали преди хиляди години между реките Тигър и Ефрат в днешен южен Ирак, са изградили цивилизация, която в някои отношения е била древният еквивалент на Силиконовата долина. Както е написал покойният историк Самуел Ноа Крамър, „хората на Шумер са имали необичаен усет за технологичните изобретения.“

В това, което гърците по-късно наричат Месопотамия, шумерите изобретили нови технологии и усъвършенствали широкомащабното използване на вече съществуващите. В този процес те променили начина, по който хората отглеждали храна, строели жилища, комуникирали и разпространявали информация и следели времето.

Източник: iStock

Креативността на шумерите била движена до известна степен от липсата на природни ресурси в тяхната земя, според Филип Джоунс, куратор на вавилонската секция в музея на Пен във Филаделфия.

„Имали са малко дървета и почти никакви камъни или метал“, обяснява той. Това ги е принуждило да използват по гениален начин материали като глината - пластмасата на древния свят. Те я използвали, за направата на почти всичко - от тухли до съдове и плочки за писане.

Но истинският гений на шумерите може да се окаже чисто организационен. Те имали способността да вземат изобретения, които били разработени другаде, и да ги прилагат в много по-големи мащаби. По този начин те произвеждали масови стоки като текстил и керамика, с които след това да търгували.

Както е писал Крамър: „Имало е нещо в шумерската идентичност, което ги е карало да имат мащабни мечти и да мислят гениално. Духовно и психологически те наблягали на амбицията и успеха, превъзходството и престижа, честта и признанието“.

Иновациите на шумерите постепенно се разпространили и довели до развитието на модерния технологично напреднал свят, в който живеем днес.

Масово производство на керамика

Другите древни народи са правили керамика на ръка, но шумерите били първите, които разработили въртящото се колело - устройство, което им позволило да създадат масово производство. Това им позволило да произвеждат голям брой неща, като съдове за дажби на работниците, нещо като древния предшественик на Tupperware.

Писменост

Източник: iStock

Вероятно, макар и не 100 процента сигурно е, че шумерите са първите, които разработили писмената система. Така или иначе, ясно е, че те са използвали писмена комуникация още от 2800 г. пр.н.е. Но не са си поставяли за цел да пишат велики литературни произведения или да записват историята си, а по-скоро са следели стоките, които произвеждали и продавали.

„Първите им текстове са просто числа и стоки“, обяснява Джоунс. Те направили това със система от пиктограми, които по представлявали рисунки на различни обекти. В крайна сметка те започнали да комбинират пиктограми, за да изразят идеи и действия. Пиктограмите се превърнали в символи, които означавали думи и звуци.

Писарите използвали заострена тръстика, за да издраскват символите върху влажна глина, която след това изсъхвала и така се появили първите шумерски таблици. Системата за писане станала известна като клинопис и както отбелязва Крамър, е била заимствана от следващите цивилизации и използвана в Близкия изток в продължение на 2000 години.

Хидравличното инженерство

Шумерите измислили как да събират и канализират водата при разливите на реките Тигър и Ефрат - и богатата тиня, която съдържали - и след това я използвали за поливане и наторяване на земеделски си полета. Те проектирали сложни системи от канали с язовири, изградени от тръстика, палмови стволове и кал, чиито порти можели да се отварят или затварят, за да се регулира потокът на водата.

Колесницата

Източник: iStock

Шумерите не са изобретили колесни превозни средства, но вероятно са разработили първата двуколесна колесница, в която водач кара впряг от животни, пише Ричард У. Булиет. Има доказателства, че шумерите са имали такива колички за транспортиране още през 3000 г. пр. н. е., но вероятно са били използвани за церемонии или от военните, а не като средство за придвижване из провинцията, където неравният терен би затруднил пътуването с колела .

Плугът

Източник: iStock

Според Крамер шумерите са изобретили плуга, жизненоважна технология в земеделието. Те дори изготвили ръководство, което давало на фермерите подробни инструкции как да използват различните видове плугове. И уточнявали молитвата, която трябвало да се чете за почит към Нинкилим, богинята на полските гризачи, за да предпазва зърното от изяждане.

Текстилни „фабрики“

Докато други народи от Близкия изток събирали вълна и я използвали за тъкане на платове за дрехи, шумерите били първите, които направили същото, но в индустриален мащаб.

„Иновацията на шумерите била да превърнат храмовете си в огромни фабрики“, обяснява Гудман. Той отбелязва, че шумерите са първите, които формирали по-големи работни организации за производство на текстил - предшествениците на съвременните производствени компании.

Масово производство на тухли

Източник: iStock

За да компенсират недостига на камъни и дървен материал за строеж на къщи и храмове, шумерите създали калъпи за правене на тухли от глина. Въпреки че не са първите, които използвали глината като строителен материал, „иновацията им е способността да произвеждат тухли в големи количества“, обяснява Джоунс. Техните сгради може да не са били толкова издръжливи, колкото каменните, но били в състояние да построят много повече от тях и да създават по-големи градове.

Металургията

Шумерите били едни от най-ранните хора, които използвали медта за направата на полезни предмети - от върхове за копия до длета и бръсначи. Освен вещи за бита шумерите правели изкуство от медта, включително панели, изобразяващи фантастични животни като орел с лъвска глава. Според Крамер шумерските металурзи използвали пещи, нагрявани от тръстика, и контролирали температурата с духало.

Математиката

Примитивните хора броили с помощта на прости методи, като поставяли резки върху кости, но шумерите са тези, които разработили официална система за номериране, базирана на единици от 60, според книгата на Робърт Е. и Каролин Кребс, Основни научни експерименти, изобретения и открития на Древния свят. Първоначално те използвали тръстика, за да следят единиците, но в крайна сметка, с развитието на клинописа започнали да използват вертикални знаци върху глинените плочки. Тяхната система помогнала да се положат основите на математическите изчисления.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Свят Преди 1 час

Съединените щати са най-близкият съюзник на Израел

Германия конфискува танкер с руски петрол

Германия конфискува танкер с руски петрол

Свят Преди 2 часа

Европейският съюз включи плавателния съд в списъка със санкции срещу Русия

ДПС-ДПС реши да подкрепи кабинета „Желязков“

ДПС-ДПС реши да подкрепи кабинета „Желязков“

България Преди 4 часа

ДПС-ДПС ще продължи подкрепата си до приемането на еврото

БСП: Делото срещу Румен Овчаров е прекратено поради липса на престъпление

БСП: Делото срещу Румен Овчаров е прекратено поради липса на престъпление

България Преди 5 часа

Πpoĸypopът oт CГΠ ĸoнcтaтиpa, чe пo пoвдигнaтoтo oбвинeниe нямa извъpшeнo пpecтъплeниe oт Pyмeн Oвчapoв

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Свят Преди 6 часа

В Сърбия през последните четири години бяха организирани масови протести и пътни блокади

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

България Преди 6 часа

Пострадалият е откаран в разградската болница

Френският главен прокурор защити присъдата на Льо Пен

Френският главен прокурор защити присъдата на Льо Пен

Свят Преди 6 часа

Решението на френския съд е "съобразно закона"

Протестиращи блокираха булевард в София

Протестиращи блокираха булевард в София

България Преди 7 часа

От „Защита” уточниха, че ако не бъдат изпълнени исканията им, са в готовност за ефективни национални протести

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

България Преди 7 часа

В хода на операцията по задържането са се включили екипи на „Специални тактически действия“

Снимката е илюстративна

Ужас във Варна: 50-годишен мъж осъден за системно насилие над дете

България Преди 7 часа

Истината излиза наяве, когато момичето е настанено в кризисен център и се установява, че е бременно

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

България Преди 7 часа

Причината е случай на нерегламентирано смесване на битови и медицински отпадъци

<p>Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната</p>

Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната

Свят Преди 7 часа

Нарастващото напрежение между Иран и САЩ отново разпали опасенията относно военен конфликт

<p>Първата европейска орбитална ракета се разби след 40 секунди</p>

Първата орбитална ракета, изстреляна от Европа, се разби в морето

Свят Преди 7 часа

Ракетата се разби в морето и се взриви 40 секунди по-късно

Доналд Тръмп коментира връзката между Тайгър Уудс и бившата си снаха

Доналд Тръмп коментира връзката между Тайгър Уудс и бившата си снаха

Свят Преди 7 часа

„Обичам Тайгър и обичам Ванеса“, заяви американският президент

КЕВР намали рязко цената на природния газ

КЕВР намали рязко цената на природния газ

България Преди 7 часа

Председателят на КЕВР Пламен Младеновски : Значително намаление с 14,3%

Сергей Рябков

Русия разглежда мирното предложение на САЩ, но настоява за промени

Свят Преди 8 часа

Бъдещите модели и схеми на САЩ за разрешаване на конфликта в Украйна все още не са премахнали първопричините за него; това трябва да бъде преодоляно, казва руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков