С лед успешното лечение на четирима пациенти с ебола миналата година, специалисти от университета "Еймъри" в Атланта, САЩ, ще оглавят проект, в който ще бъде тестван новаторски подход за лечение на заразното заболяване чрез използването на кръв от оцелели от смъртоносния вирус, предаде Ройтерс.
За разлика от традиционните ваксини, които стимулират реакцията на имунната система срещу инфекции, при новаторския подход хората ще бъдат инжектирани с генетичен материал като ДНК или РНК. Специалистите се надяват, че по този начин ще стимулират собствените имунни клетки на пациентите да произвеждат специфични антитела, способни да се борят срещу вируса ебола или други патогени.
Експертите смятат, че ако се окаже безопасен и ефикасен, методът ще бъде по-бърза и евтина алтернатива на традиционното производство на лекарства и ще може да се прилага при лечението и на други заболявания като сезонен грип или малария.
От американското Управление за перспективни изследователски програми в областта на отбраната (DARPA) са отпуснали 10,8 милиона долара за три години на учените от университета "Еймъри", за да осъществят проекта. В него ще включат също екипи от американските Центрове за контрол и превенция на болестите, Института за изследване на заразни болести към американската армия, няколко академични изследователски лаборатории, сред които на университетите на Уисконсин-Медисън, "Рокфелер", "Вандербилт" и на института "Скрипс".
Достъпът до кръвни проби от оцелели от ебола в Западна Африка е сложна процедура, но специалистите от университета "Еймъри" ще се възползват от преимуществото, че са лекували малък брой пациенти на американска територия.
В проекта ще се включат и четиримата излекувани от ебола пациенти.
Ръководителят на проекта Рафи Ахмед и сътрудниците му възнамеряват да изолират антитела, произведени от тези пациенти в отговор на вируса, и чрез серия експерименти с животни да идентифицират най-ефикасните за борба срещу зараза с ебола.
Подходът не е свързан с експериментално лечение, осигурено на няколко пациенти с ебола в САЩ, състоящо се в преливане на кръвна плазма от оцелели от ебола.
Изследователите ще подходят към тестовете по два начина. При единия те ще произведат големи количества антитела, способни да се борят срещу ебола, които се вливат венозно на пациенти - конвенционален подход, известен като пасивна имунизация.
Защитата, която осигурява този метод, обаче е краткотрайна – две до три седмици, и освен това изисква замразяване на антителата.
Ето защо специалистите ще тестват и новаторски подход за производство на защитни лекарства на базата на ДНК или РНК, вместо да разчитат на старата технология на ваксините, които използват убити или отслабени вируси, за да стимулират имунна реакция и чиито производствен процес може да отнеме няколко месеца.
"При този метод ще се опитаме да се "промъкнем" възможно най-безшумно, заобикаляйки имунната реакция, която не винаги функционира, за да осигурим директно рецептата за високоефективно антитяло", обясняват експертите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!