Powerwall. Така се казва новият продукт на „Тесла“, който беше представен от Илон Мъск в четвъртък на специално събитие в Хаутхорн, Калифорния. Това е решението на иноватора за едно по-добро бъдеще – както за отделния консуматор, така и за цялата ни планета.
Презентацията си той започна с факта, че само САЩ произвежда 2 млрд. т въглероден диоксид годишно (според други източници, за 2006 г. количеството е било 5 млрд. т). Излиза обаче, че за да се прехвърли нашият свят към възобновяема и чиста енергия не се изисква много – напълно постижимо е. И първата стъпка току-що беше направена от подразделението „Тесла Енерджи“, пише Венци Димитров в Smartnews.bg .
Спецификациите
Батерията за дома Powerwall („Пауъруол“) тежи само сто килограма, може да бъде монтирана у вас или на стената отвън на къщата ви, като големината ѝ е 130х86х18 сантиметра. Идва в различни цветове и два мощностни варианта – 7kWh и 10kWh. Това е напълно достатъчно за ежедневно ползване.
По-малката зареждате през деня от соларен панел (батериите са съвместими с панелите на SolarCity) или през нощта от мрежата на нощна тарифа и я ползвате през цялото време. По-голямата може да действа и като резервен вариант, ако токът ви спре.
Имате опция и изцяло да се изключите от мрежата на електроснабдителните дружества, за което може да помогне един такъв соларен панел. Това е възможно благодарение на мощността на Powerwall – един хладилник например може да работи две денонощия на батерията. Останалите ви електроуреди използват доста по-малко енергия, пък и малко от тях работят постоянно.
Powerpack пък е решението на „Тесла“ за бизнес и индустриални цели – батерии с големината на компютърни сървъри, които могат да захранят цяла сграда, фабрика или пък някаква мрежа. Те са във формата на блокове от по 100kWh, които могат да бъдат сглобени по няколко наведнъж, за да постигнат мощност от 10MWh.
Интересното по време на презентацията на Мъск бе, че той показа как едни такива батерии захранват цялата сграда, в която се провежда събитието. Те са били заредени от соларни панели през деня и електромерът, вързан към мрежата, показваше нула.
Това, заедно с явните възможности на новите продукти, удиви присъстващите.
Сигурно ви е интересно обаче колко ще струва луксът да се откъснете от постоянно покачващите се цени на тока и кога може да стане това. Можете да поръчате батерия Powerwall още сега, като цените са 3000 долара за 7kWh варианта и 3500 долара за тази с мощност 10kWh (цените не включват трансформатор на напрежение и монтаж).
Доставките започват в края на лятото, а тези на Powerpack малко след това. За нас, българите, цената може и да звучи главоломна, но замислете се – веднъж щом избиете парите от тази батерия, ще сте на печалба. При прости сметки, ако едно средностатистическо домакинство изразходва по 500kWh енергия на месец, това са около 80 лв. за електроенергия. Батерията ще струва около 5000 долара с монтажа и всичко друго необходимо, включително най-вероятно и соларен панел от SolarCity. При сегашния курс на долара, това означава, че си избивате използваната електроенергия от мрежата за около 9 години, ако ползвате само слънчева енергия.
За кого е тази батерия?
Да, идеята е, че всички могат да се възползват от нея, но може би все още тя не е най-добрият вариант за потенциални клиенти в България. Можете да се възползвате от Powerwall, ако живеете на място с чести прекъсвания на тока или липса на такъв – вили, отдалечени села и т.н, или ако просто искате да сте част от бъдещето и можете да си го позволите. Можете да прочетете повече, както и да поръчате батерия, на страницата на „Тесла Енерджи“.
Разбира се, има много алтернативи на Powerwall, които се предлагат на пазара, но те са съвсем различни – популярните и много по-евтини батерии в момента са оловно-киселинни, което може да се сметне за опасно и вредно. Също така тежат ужасно много, като са грозни и обемисти, а за краткия им живот изобщо няма да говорим – 3000 цикъла на зареждане за батерия за дома е страшно малко. Освен че Powerwall е удобен и сравнително лек, литиево-йонната му вътрешност позволява дълъг живот, бързо зареждане и устойчивост. Гаранцията, която „Тесла“ дават, е 10 години, като в никакъв случай това не значи, че животът на батерията е само толкова.
В заключение…
Мога само да цитирам Мъск и неговата презентация – наистина е по силите ни да загърбим изкопаемите горива и да променим себе си и света. За да се захранят целите Съединени щати, са необходими 160 млн. Powerpack батерии. За целия свят са нужни само 2 млрд.
Не, числото не е толкова голямо. По улиците на планетата в момента има около 2 млрд. автомобила, а за място няма нужда да се притеснявате – имаме достатъчно. За да се постигне това, е необходимо колективното желание на хората да се променят.
Вижте още за технологии в Smartnews.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!