А строномите на НАСА и Масачузетския технологичен институт смятат, че за пръв път са открили звезда, която унищожава планета, съобщава самата космическа агенция. Откритието е направено с помощта на космическия рентгенов телескоп Chandra, който е засякъл процеса при младата звезда RW Aur A, която се намира на около 450 светлинни години от Земята.
Унищожила ли е неволно НАСА данни за живот на Марс
Астероидите в Слънчевата система имат един произход
Звездата е наблюдавана от учените от 1937 г. насам. Тя е интересна, защото е много млада в космически мащаб - само на няколко милиона години. Освен това има необяснима променливост на яркостта си, която на всеки няколко десетилетия спада за кратко и след това отново се възобновява до предишните си нива.
Учени заснеха новородена планета за пръв път
За първи път - видяха как черна дупка „изяжда“ звезда
През последните години от 2011 г. насам обаче спадът в яркостта е започнал да се случва по-често и да продължава по-дълго. Досега учените нямаха обяснение защо това се случва.
С помощта на Chandra те са открили индикации, че последната загуба на яркост най-вероятно е породена от сблъсък на две млади планетарни тела, като поне едно от тях е достатъчно голямо, за да бъде определено като планета.
Гигантска черна дупка озадачи астрономите
Вселената може да има 10 пъти повече галактики, отколкото предполагаме
Отломките от тези планетарни тела след това са погълнати от звездата, което поражда гъст слой от прах и газ, който временно намалява нейната видима светлина. "Компютърните симулации от много време предвиждат, че планета може да падне в млада звезда, но досега не сме го наблюдавали. Ако интерпретацията ни на получените данни е правилна, това ще бъде първият път, когато директно наблюдаваме как млада звезда унищожава планета или планети", коментира Ханс Мориц Гюнтер, ръководител на проучването.
RW Aur A все още има диск от газ и прах около себе си, който е характерен за младите звезди. Звездата има бинарен придружител - другата звезда RW Aur B, като и двете са с приблизителната маса на Слънцето.
Учените планират още по-детайлни наблюдения на RW Aur A, които да проверят какво се случва около нея и дали нивото на желязо в облака прах и газ се е променило. Ако то е същото, тогава това може да е индикатор, че има много голям източник или доста голяма планета. Информацията е важна и за изучаването как се формират екзопланетите, как те взаимодействат с младите звезди и какви фактори са определящи дали дадена планета ще оцелее или не. За отговорите на тези въпроси обаче ще са нужни още години наблюдения и проучвания.
Вижте как "Хъбъл" засне засмуквана от черна дупка галактика
Бурята на Марс обхвана цялата планета
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!