П овечето компании и специалисти не се наемат да правят дългосрочни прогнози за развитието на технологиите. Това е много динамична и постоянно променяща се индустрия, което лесно и бързо може да смени посоката си.
И все пак, прогнозите са необходими. Онлайн изданието Futurism е публикувало списък с прогнозите на американската Национална академия на науките, доклади като SmartThings Future Living, Scientific American, Университета на Бристол и др.
Най-замърсяващият фактор за околната среда е… детето
Миниатюрен микроскоп може да възстанови зрението
Резултатът е списък с технологии, които може да се появят до 2055 г. и действително да променят много от дейностите на човечеството в момента. Ето и някои от най-интересните.
През 2020 г. може да са готови хартиени тестове за различни болести. Те ще помогнат за бързото диагностициране на потенциални епидемии.
Незрящ човек видя съпругата си за пръв път чрез умни очила
Игрите за трениране на мозъка се оказват безполезни
През 2024 г. може да са готови първите нанороботи за човешкото тяло. Те ще могат да пренасят лекарства директно до засегнатите клетки и да лекуват специфични заболявания.
През 2026 г. можем да очакваме и истински "умни" дрехи. Те ще са изработени от специален нанотекстил, който ще може да променя цвета и формата си и ще може да топли или охлажда тялото.
Компютърни игри ще учат хората как да взимат решения
През 2029 г. може да са готови "дишащи" батерии. Те ще всмукват въглероден диоксид от въздуха, за да генерират електричество докато паралелно с това намаляват вредните емисии.
През 2031 г. може да се появят и диамантени ядрени батерии. Те ще използват радиоактивен отпадък, който ще е защитен в здрава облицовка от изкуствени диаманти.
През 2034 г. трябва да се реализира и квантовият интернет. Той ще бъде значително по-сигурен и на теория дори няма да може да се хаква.
10 факта за ДНК, които може и да ви изненадат
През 2035 г. ще се появят и биомиметичните материали. Иначе казано, това ще са изкуствени материали, които ще могат да се държат като тъкани - например текстил, който да се самопочиства или поправя при скъсване, сгради, които да се ремонтират сами и др.
Учени създадоха изкуствено сърце чрез 3D принтер
GE разработва гигантски 3D принтер за самолетни части
През 2040 г. ще се появят и генетичните компютри. Вместо електроника, те ще използват ДНК и органични клетки, за да работят. На теория това ще позволи създаването на джобни компютри, чиято мощност ще конкурира тази на най-големите суперкомпютри в момента.
През 2043 г. можем да очакваме и домашни системи, които да анализират здравословното състояние на човек, да знаят генетичните му особености и на тази основа да избират персонализирано лекарство.
Учени записаха видео върху живи ДНК клетки
През 2044 г. може технологията за термоядрен синтез да е готова да се комерсиализира. До две десетилетия след това може 75% от цялата енергия да се доставя по този начин.
Учени съживиха изчезнал вирус чрез ДНК по пощата
През 2045 г. ще е възможно и използването на спътници, които ще взимат слънчева енергия и ще я изпращат до приемни станции на Земята.
През 2049 г. ще е готова и технология за поправяне на озоновия слой на Земята. Тя ще съдържа аерозоли, които ще се пръскат от самолети и ще помогнат и за охлаждането на климата.
През 2055 г. ще се появи и технология за създаване на плаващи и подводни градове. Те ще разчитат на морска вода за енергия, като голяма част от тях ще се превърнат в богати градове-държави през втората половина на 21-ви век.
Още новини може да откриете на нашата Facebook страница ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!