Т ехнологията за добавена реалност (AR) най-често се асоциира с мобилните телефони и игрите. Тя обаче може да е доста по-полезна в други сфери като производство и дори медицина. Компанията Augmedics е разработила ново устройство, което да даде на хирурзите своеобразно "рентгеново" зрение по време на операции, съобщава DigitalTrends.
3D принтирането може да помогне в здравеопазването
Системата Xvision Spine наподобява малко по-обемисти очила за виртуална реалност. За разлика от тях обаче, Xvision е предвидена за операционни зали.
Устройството може да генерира 3D изображение на анатомията на пациента по време на операция. Върху изображението се добавя и допълнителна информация, която е като своеобразна навигация.
Биотехнологиите ще променят индустрии за трилиони долари
Пържолите на бъдещето ще се отглеждат в лаборатория
Всичко това ще улесни хирурзите по време на операции и ще им помогне по-лесно и ефективно да управляват инструментите, както и правилно да позиционират импланти. Също така технологията помага и за по-прецизни и малки срезове, което намалява рисковете за пациента. Всичко се случва пред очите на хирурга, без да се налага той да отклонява поглед и да гледа други дисплеи и традиционни документи.
Устройството на Augmedics вече има и нужните лицензи от американската Администрация за храни ли лекарства. Чрез тях то може да бъде продавано и използвано в медицинските заведения в САЩ, което отваря вратата на технологията и в други държави, като се очаква да получи одобрение и за Европейския съюз през следващата година. Компанията ще започне продажби на устройството в края на първото тримесечие на 2020 г.
Цената вероятно ще е между 20 000 и 50 000 долара на бройка. Макар да е доста висока, тя е значително по-ниска от тази на традиционните хирургични навигационни системи, които са между 300 000 и 500 000 долара, отбелязва онлайн изданието BioWorld.
Първоначално Xvision Spine ще може да се използва за операции на гръбначния стълб. Компанията вече разглежда възможностите да развие технологията и за всякакви други сложни операции, които изискват висока прецизност.
Най-важните технологични промени за последните 10 г.
5 необичайни технологии и стартъпа от Webit 2019
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!