П ървото пълнолуние за юли ще е едно от най-близките до Земята за годината и едно от най-ниско разположените, ако се наблюдава от Северното полукълбо.
Обърнатата към Земята страна на луната ще бъде напълно осветена от слънцето в понеделник, 3 юли. Тя ще бъде в съзвездието Стрелец и ще изглежда яркa и пълнa.
Watch the full Buck Moon — the year's 1st supermoon — gallop into the sky on July 3 https://t.co/EmALo9BR0p
— Live Science (@LiveScience) June 30, 2023
Пълнолунието през юли е станало известно като „Луната Бък“ (Buck), тъй като рогата на мъжките елени (bucks) растат по това време. Феноменът е познат още като гръмотевична луна, сенна луна, сьомгова луна и малинова луна.
„Луната Бък“ се описва като суперлуна, защото ще бъде малко по-близо до Земята от обикновеното, така че ще изглежда малко по-голяма и по-ярка. Луната има елиптична орбита спрямо Земята, така че всеки месец има точка на перигей (най-близко разстояние) и апогей (най-далечно разстояние). Средното разстояние на перигея и апогея може да варира съответно от 363 400 до 405 500 километра. Ако Луната попада в рамките на 90% от перигея за даден месец, се квалифицира като суперлуна, според Фред Еспенак, астроном и бивш изчислител на затъмнения за НАСА.
Today's full moon, also known as the buck moon, will be the first of the four #supermoons slated to grace us in 2023.
— The Weather Channel India (@weatherindia) July 3, 2023
Witness the #fullmoon in the night sky today, July 3 from 5:10 PM IST. pic.twitter.com/zgIBOJUlXi
Пълнолунието през юли е първото и най-малкото от четирите суперлуни, които ни очакват през 2023 г. Следващите пълнолуния ще бъдат на 1 август, 30 август и 29 септември. Те ще бъдат малко по-големи и по-ярки. Например, „Луната Бък“ ще се превърне в пълна, докато е на 361 934 км. от Земята, но най-голямата и най-ярка суперлуна за 2023 г. ще бъде Синята луна на 30 август, на 357 344 км. от Земята.
Освен че ще е по-близо до Земята от обикновеното, „Луната Бък“ ще е една от най-ниско разположените пълни луни за годината, ако се наблюдава от Северното полукълбо
The Full Buck Moon of tonight 🦌🌕 named after male dear antlers, that go fully grown around this time of the year. #FullMoon #BuckMoon pic.twitter.com/LmVEXhJShz
— Rami Ammoun (@rami_astro) July 3, 2023
Следващата пълна луна след „Луната Бък“ ще бъде луната „Стърджън“ на 1 август, която на 357 530 км. от Земята ще бъде втората по големина суперлуна за годината.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!