Ч овешкото лице може да изразява вътрешния ни свят, наситен с емоции, което не би било възможно без веждите ни. Те са важна част от човешката ни характеристика, но въпреки това все още не знаем откъде са се появили тези две малки линии над очите ни нито пък защо.
Изследователи от Европа са събрали проби от гените на хора с различни по форма вежди - от дебели и пухкави до тънки и се оказало, че много от гените са споделени в световен мащаб.
Scientists May Have Figured Out Why Your Eyebrows Look Like That https://t.co/ezZmKDA3fJ
— ScienceAlert (@ScienceAlert) June 11, 2023
Веждите ни предпазват от потта и светлината в очите, както и ни помагат при общуване. В зависимост от техния размер и форма могат да бъдат много привлекателни за другите и от години учените се чудят от какво зависи видът им.
Но има много малко налични данни за генетичните фактори, които ги определят.
„Въпреки огромните усилия за разбиране и събиране на информация за гените, лежащи в основата на човешките черти, ние все още знаем много повече за гените, които ни разболяват, отколкото за тези, които стоят зад здравия ни външен вид“, казва молекулярният биолог Манфред Кайзер от Медицинския център на университета Еразъм Ротердам в Холандия.
Why do we have Eyebrows? #ericsontpa #emergingtpa #eMate #eMateapp #Didyouknow #eyebrows #Eyes #eyelashes #sweat pic.twitter.com/xi3wkWpWBu
— ERICSON INSURANCE TPA (@_ericsontpa) September 21, 2022
„Нашето изследване значително подобрява генетичните познания за външния вид на човешките вежди, чрез увеличаване на броя на известните гени от четири на седем и дава възможност за поставяне на нови цели при бъдещи изследвания.“
Предишни проучвания са се занимавали с генетиката за дебелината на веждите при хора от латиноамерикански или китайски произход, но това ново изследване е първото, което включва и европейци.
Изследването е проведено сред 9 948 човека в Европа, Обединеното кралство, Съединените щати и Австралия.
Учените идентифицирали три гена, които не са били описвани преди това, свързани с дебелината на веждите при хора от европейски произход - SOX11, MRPS22 и SLC39A12.
Why Do We Have Eyebrows and Other Types of Facial Hair? https://t.co/oTQh9WvvH4 #Anthropology #ANTH4U pic.twitter.com/APOVS3Pbvx
— Anthropology 4U (@Anthropology4U) February 28, 2023
Също така идентифицирали други два гена, които били открити в минали изследвания при хора, кито не са от европейски произход - SOX2 и FOXD1, както и - EDAR и FOXL2, които също нямат видима проява при европейците.
„Както демонстрирахме, вариациите при веждите се определят както от споделени, така и от различни генетични фактори в континенталните популации. Нашите открития подчертават необходимостта от изучаване на популации с различни предци за да разкрием по-голяма част от генетичната основа на човешките черти“, Кайзер казва.
Известно е, че дебелината на веждите при хората е силно наследствена черта, но предишни проучвания върху еволюцията на веждите показват, че гените SOX2, FOXD1 и EDAR не й оказват значителен натиск.
#Eyebrows add expression to #YourFace and are often waxed and plucked in the name of beauty. But why do we have them in the first place, and what would happen if they went away? #ExpressYourself https://t.co/GZv6nvRmoL pic.twitter.com/GE5QpWHbAi
— Atlantic Eye Institute (@atlanticeyejax) June 30, 2022
Това може да означава, че дебелината на човешките вежди не зависи от избора ни на партньор или начина ни на оцеляване, а е „неутрална характеристика“, „без видима връзка с индивидуалността“ или привлекателността.
Най-новите идентифицирани „гени на веждите“ все още подлежат на изследвания, но има шанс те да обяснят защо изобщо сме придобили тези придатъци на челото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!