5

Л унните ботуши, носени от астронавтите в мисиите на "Артемида", ще трябва да предпазват тези, които ги носят от трудния терен и екстремни температури, но най-запомнящата им функция ще бъдат отпечатъците, които ще оставят след себе си.

Това е едно от най-знаковите изображения от космическата ера на "Аполо" – самотна, стъпка, притисната в сивата, прашна почва на лунната повърхност. Подобни на решетки ивици от уплътнен реголит се простират хоризонтално, образувани от подметката на ботуша на астронавта Бъз Олдрин. Това е несъмнено един от първите отпечатъци, които някога човек е оставял на друг свят, превърнал се в могъщ символ на човешките усилия.

В действителност отпечатъкът е само един от стотиците, оставени от 12-те астронавти, стъпили на Луната между 1969 и 1972 г.

И доколкото знаем, тези отпечатъци са си там и до днес. Без вятър или дъжд, които да ги заличат, те ще останат на повърхността милиони години.

НАСА се готви да изпрати нова група астронавти на Южния полюс на Луната, а това означава, че ще има още отпечатъци, които да оставят своя незаличим белег върху лунната повърхност. Как обаче ще изглеждат тези нови отпечатъци върху лунната повърхност 50 години по-късно? И колко различни ще бъдат ботушите, които ще ги оставят, от онези, носени от астронавтите на "Аполо"?

НАСА и нейните търговски партньори са прекарали години в проектиране и усъвършенстване на материалите и дизайна за следващото поколение лунни ботуши. Когато четиримата нови астронавти най-накрая кацнат на Луната през 2025 г. с програмата "Артемида", техните обувки ще трябва да поддържат комфорта и безопасността на носещите ги. Те ще трябва да защитават астронавтите, по време на техния продължителен престой, от ниските температури стигащи до -225° C, както и да ги държат стабилни на покрития с кратери терен на лунния Южен полюс.

Наред с внедряването на иновативни материали и технологии в ботушите, инженерите са обърнали внимание и към отпечатъците, които ще бъдат оставяни по повърхността на Луната за хилядолетия напред. Подметките на тези лунни обувки освен, че ще осигуряват нужното сцепление с повърхността на Луната, ще станат толкова емблематични и незабавно разпознаваеми, колкото и онези, оставени преди 50 години.

Определено има някои функционални характеристики, които трябва да бъдат взети пред вид първо“, казва Зак Фестър, инженер на космически костюми в космическия център на НАСА Джонсън, който ръководи изследванията и разработките на новите лунни ботуш. „Сцеплението е от изключителна важност, затова излагаме подметките на различни повърхностни характеристики и условия, за да сме сигурни, че ще има добро сцепление върху по-твърди скали, върху пухкавия реголит, но също и върху по-твърда метална повърхност, каквато има на превозните средства, стълбите и роувърите и не на последно място да бъдат здрави, за да не се износват. Естествено, даваме си сметка, че естетиката също е много важна, защото тези снимки [на отпечатъците] ще бъдат емблематични и ще останат в историята."

Цялостният дизайн на скафандрите, които ще бъдат използвани в мисиите на "Артемида", е договорен с Axiom Space, търговска космическа компания, която по-рано тази година проведе втората си изцяло частна мисия до Международната космическа станция. Ключова част от новите скафандри, които бяха показани през март 2023 г., ще бъдат самите лунни ботуши. Точният дизайн на ботушите обаче все още не е разкрит.

Може би най-голямото предизвикателство пред което ще се изправят астронавтите ще бъдат температурите. За разлика от "Аполо", който кацнал в сравнително равна зона в екваториалните райони на Луната, когато "Артемида III" кацне на Луната, неговият екипаж ще озове в много различната среда на лунния Южен полюс.

За Южния полюс очакваме много по-ниски температури“, казва Фестър.

Известно е, че регионът има зони, които са в постоянна сянка. „Те не са виждали слънце от хиляди години“, казва Фестър. „На някои от тези места температурите могат да паднат до -225° C или по-ниско. Ако сте в слънчевата част температурите могат да достигнат до 65° C. Една космическа разходка от своя страна може да продължи между четири и осем часа и през това време астронавтите може да бъдат изложени на доста големи температурни амплитуди."

Това означава, че изолацията ще бъде ключова. Както НАСА, така и Axiom тестват нови видове изолационни пяни и покрития, за да поддържат комфортна температура в скафандрите.

Обувката е специално проектирана да издържа на екстремните температури на лунния Южен полюс, като за целта сме използвали модерни материали, които не са съществували по време на "Аполо"“, казва Ръсел Ралстън, заместник-мениджър на програма за екстравехикуларна дейност (EVA) в Axiom Space.

Една от възможностите, които инженерите на НАСА са обмислили, е да добавят "активни нагревателни" елементи в ботушите, за да осигурят допълнителна топлина. Но подобни ботуши идват със своите предизвикателства, казва Фестър. „Ако се отоплявате активно, трябва да черпите енергия отнякъде.“ Това би означавало батерии и кабели, които пък ще направят ботушите по-тежки, както и общия товар, носен от астронавтите.

Тъй като астронавтите трябва да изследват лунната повърхност за продължителни периоди от време и потенциално да изградят постоянна база на Луната за бъдещи мисии, дори малки количества допълнителна маса могат да направят придвижването по-малко ефективно.

С мисията на "Артемида" ще видим и първата жена, стъпила на Луната. Това означава, че е нужен много по-голям диапазон размери за обувката, отколкото в мисята на "Аполо", където всички астронавти бяха мъже с почти еднакъв ръст, възраст и тегло.

Търсим начини, по които, работейки с хората да получим ботуши, които са точно за тях“, казва Фестър, който прекарва много часове в разходки с прототипи на ботушите и костюмите, за да тества как човек се чувства в тях.

Лунният ботуш AxEMU ще бъде много по-удобен и мобилен от тези, използвани по време на мисиите на "Аполо"“, добавя Ралстън.

Въпреки че Ралстън засега пази подробностите за дизайна, той каза следото: „Имаме планове за конкретен дизайн на протектора, който може да включва лого или изображения, които да символизират значението на завръщането ни на Луната."

Как точно може да изглежда това обаче, той не разкри.

Коментари 5
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

5 коментара
 
Преди операция: - Докторе, истина ли е, че ще ме оперира студент по медицина? - Да, истина е. - Ами ако нещо сгреши? - Ще…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Съюзник на Путин: &bdquo;Украйна може да спре да съществува&ldquo;</p>

Съюзник на Путин: „Украйна може да спре да съществува“

Свят Преди 3 минути

Николай Патрушев подчерта, че руснаците изпитват „братска“ връзка с украинците поради „вековни връзки с Русия“

Делегация от РСМ заминава за Вашингтон, Мицкоски има покана за встъпването в длъжност на Тръмп

Делегация от РСМ заминава за Вашингтон, Мицкоски има покана за встъпването в длъжност на Тръмп

Свят Преди 10 минути

Пристигането на нова американска администрация определено е значимо събитие за нас, отбеляза министърът на външните работи и външната търговия на РСМ Тимчо Муцунски

Радикалната левица във Франця внесе предложение за вот на недоверие в парламента

Радикалната левица във Франця внесе предложение за вот на недоверие в парламента

Свят Преди 36 минути

Това стана веднага след речта на френския премиер

Всичко, което трябва да знаем за НАТО

Всичко, което трябва да знаем за НАТО

Свят Преди 39 минути

Кои са страните-членки и ще увеличат ли разходите си за отбрана?

,

Хладилник, който може да готви сам и още 10 невероятни технологии за 2025 г.

Любопитно Преди 43 минути

Те варират от устройства, които ще бъдат пуснати в търговската мрежа, до такива, които имат по-експериментален характер

Знамената на Капитолия ще бъдат напълно издигнати в чест на Тръмп

Знамената на Капитолия ще бъдат напълно издигнати в чест на Тръмп

Свят Преди 1 час

На следващия ден те отново ще бъдат спуснати наполовина заради смъртта на бившия президент Джими Картър

Пезешкиан: Иран никога не е планирал покушение срещу Доналд Тръмп

Пезешкиан: Иран никога не е планирал покушение срещу Доналд Тръмп

Свят Преди 1 час

През ноември американското министерство на правосъдието повдигна обвинение на иранец във връзка с предполагаем заговор

,

Огромно „извънземно“ насекомо се събужда от 17-годишна дрямка

Любопитно Преди 2 часа

Според учените през 2025 г. създанието се очаква да опустоши няколко американски щата

С над 150 км/ч: Млад шофьор се вряза в баничарница в Пазарджишко (ВИДЕО)

С над 150 км/ч: Млад шофьор се вряза в баничарница в Пазарджишко (ВИДЕО)

България Преди 2 часа

Пътуващият с него 16-годишен младеж е с фрактура на черепа

Река Амазонка тече в обратна посока, защо?

Река Амазонка тече в обратна посока, защо?

Любопитно Преди 2 часа

Реката с дължина 6400 км тече от Андите в Перу, прекосява Южна Америка и се влива в Атлантическия океан

Имен ден днес празнуват...

Имен ден днес празнуват...

Любопитно Преди 2 часа

На 15 януари почитаме паметта на преподобните Павел Тивейски, Гавриил Лесновски и Прохор Пшински

САЩ и Армения подписаха споразумение за стратегическо партньорство

САЩ и Армения подписаха споразумение за стратегическо партньорство

Свят Преди 2 часа

Договорът предвижда американска помощ за икономически и военни реформи в бившата съветска република

Арестуваха президента на Южна Корея

Арестуваха президента на Южна Корея

Свят Преди 2 часа

Юн Сук Йол може да бъде осъден на смъртно наказание или доживотен затвор, ако бъде признат за виновен за подстрекаване на въстание

Парламентът разглежда на второ четене промените в Закона за съдебната власт

Парламентът разглежда на второ четене промените в Закона за съдебната власт

България Преди 2 часа

Ако те бъдат приети, процедурата за избор на главен прокурор ще бъде прекратена

Яжте диета, богата на плодове и зеленчуци

Тази диета е полезна за мозъка и може да пази от рак

Любопитно Преди 3 часа

Мазните риби като сьомга, сардини, херинга и скумрия са отлични източници на омега-3 мастни киселини