0

Т ази седмица ЮНЕСКО обяви, че е открил останки от три кораба, от които са на хиляди години. Но колко още може да има?

Когато Елиас Стадиатис се спуснал във водата си мислел, че го очаква съвсем нормален ден в търсене на гъби. Докато се опитвал да свикне с полумрака, забелязал нещо много странно: навсякъде около него се различавали размитите очертания на части от човешки тела. Когато изплувал побързал да информира капитана, че се е натъкнал на човешки трупове.

През пролетта на 1900 г., когато Стадиатис случайно открил потъналия кораб "Антикитера" - римски товарен кораб, потънал преди повече от две хилядолетия. Скоро станало ясно, че на мястото нямало трупове, както изглеждало в началото, а от произведения на изкуството – мраморни скулптури и бронзови статуи, престояли хилядолетия сред водорасли и риби.

Повече от 100 години по-късно реликвите на "Антикитера", намерени край бреговете на гръцки остров на брега на Егейско море, все още пленяват обществеността. Но има още много потопени съкровища, които чакат да бъдат открити.

Неотдавнашната експедиция на ЮНЕСКО до особено коварен плитък риф, който свързва източното и западното Средиземно море, бил интензивно използван от хиляди години, време през, което потопил стотици кораби. Използвайки многолъчев сонар и подводни роботи, екип от учени от осем страни картографирали морското дъно в региона открили три нови останки от лодки, датиращи от 1-ви век пр. н. е., 2-ри век сл. н. е. и от 19-ти век.

Скрит запис

Най-старата известна лодка е била открита съвсем случайно, докато строили магистрала в Холандия – дървено кану, изработено преди повече от 10 000 години. Но имало косвени доказателства, че всичко е започнало много по-рано, когато хората започнали внезапно да се появяват от другата страна на огромни водни басейни. Смята се, че преди около 50 000 години, група ловци от Югоизточна Азия прекосили ивица от острови, дълги стотици километри, защото скоро след това се появили първите австралийски аборигени около езерото Мунго в Нов Южен Уелс.

И логично е където е имало морски преходи, да има и останки. Днес по дъното на световните океани са разпръснати артефакти от хилядолетията търговия, войни и проучвания. По океанското дъно могат да се намерят пиратски кораби, натоварени със сребро, товарни лодки, плавали по морския път на коприната, луксозни кралски плавателни съдове, изчезнали заедно с бъдещите крале, древни рибарски кораби, модерни кораби и подводници, китоловци от 19-ти век и огромни пътнически кораби като Титаник. Подобно на отдавна забравени капсули на времето, тези кораби пленяват археолозите и изпълват музеи по целия свят с древни чудеса – включително мистериозен астрономически часовник от Антикитера, който някои експерти смятат за най-ранния компютър.

И така, има ли начин да разберем колко кораба все още са скрити в дълбините на океана?

Има няколко бази данни за потънали кораби в света. На сайта за останки по морското дъно са каталогизирани 209 640 лодки, за които е известно, че са потънали, 179 110 от които имат известно местоположение. Глобалната база данни за потънали морски кораби (GMWD), от друга страна, има сведения за повече от 250 000 потънали кораба, въпреки че някои от тях все още не са открити.

Според една статистика около 15 000 кораба са потънали само по време на Втората световна война – по дъното на Тихия и Атлантическия океан има разпръснати бойни кораби и танкери, които постепенно изхвърлят петрол, химикали и тежки метали във водата, докато се разлагат.

Всъщност се смята, че документираните корабокрушения, представляват само малка част от общия брой. Според анализ на ЮНЕСКО в световните океани има над три милиона неоткрити плавателни съда.

Съкровищница

Всички тези кораби освен, че съдържат сведения и очарователни подробности за това как са живели хората преди, те са и източник на несметни богатства. А това може да бъде проблем при откриването им.

Около 19 часа на 8 юни 1708 г. мощна експлозия отекнала в Карибско море край бреговете на Колумбия. Това бил последният боен стон на „Сан Хосе“ - галеон, отплавал от Испания две години по-рано. Корабът бил част от „испанската флота на съкровищата“ – конвой от кораби, натоварени със захар, подправки, благородни метали и други стоки, транспортирани от Испания до териториите й в Америка.

Като флагман, "Сан Хосе" носел най-големите богатства – сандъци със сребро, изумруди и огромно количество златни дублони (название на златни монети в Испания ). Но след конфронтация с британски кораб и часове ожесточена битка запасите му от барут били ударени и той потънал почти веднага. На дъното на океана го последвали близо 600 членове на екипажа заедно с всички богатства.

300 години по-късно, през 2015 г., колумбийският флот успял да идентифицира останките му. По дъното се виждали оръдия, керамика и монети. Стойността на намерените съкровища се оценява на около 17 милиарда долара. Но находката веднага довела до нова битка - кой притежава останките. Сега има основателни опасения, че археологическият обект ще бъде по-скоро разграбен, отколкото защитен.

Златен век

Този вид спорове скоро могат да зачестят.

В миналото много от останките на кораби са били намирани в сравнително плитки води, понякога случайно, докато рибари, учени или търсачи на съкровища изследвали морското дъно, но основно това се случвало около бреговете на света. Но в наши дни, когато разполагаме с все по-сложни подводници, модерно оборудване, камери и нови сонарни технологии, намирането на обекти на по-голяма дълбочина става по-лесно от всякога.

 

Вече е взможно да се създаде картина на океанското дъно дори в най-дълбоките му части – през 2019 г. изследователите откриха потъналия разрушител USS Johnston на 6 км дълбочина във Филипинската падина. Друг пример от тази година е цифровия модел на Титаник в три измерения, базиран на проучвания на останките на кораба, който се намира дъното на Атлантическия океан.

Океаните вече разкриват тайни си с безпрецедентна скорост. Точно както използването на сонар и GPS проследяването преобрази риболова, сега всеки може да използва същите тези технологии за откриване на останки от кораби на места, които досега не бяха достъпни.

Засега все още има много неоткрити кораби, които се крият в дълбините на морета и океани из целия свят и само едно нещо е сигурно: няма да е нужно много време, докато ги открием.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Местните структури на "ДПС-Ново начало" към Кирил Петков: Ние не сме фантоми!

Местните структури на "ДПС-Ново начало" към Кирил Петков: Ние не сме фантоми!

България Преди 2 часа

Поддръжници на партията реагираха остро на изказване на съпредседателя на ПП-ДБ

Това са най-скъпите избори в историята на САЩ

Това са най-скъпите избори в историята на САЩ

Свят Преди 3 часа

Предишният рекорд бе поставен през 2020 г.

"Правосъдие за всеки" с нов протест срещу избора на главен прокурор

"Правосъдие за всеки" с нов протест срещу избора на главен прокурор

България Преди 6 часа

Протестиращите се събраха пред Съдебната палата

България привика посланика на КНДР заради Украйна

България привика посланика на КНДР заради Украйна

България Преди 7 часа

Българската страна препотвърди позициите си

Пламен Димитров: Във Vivacom всеки ден ставаме все по-добри в името на клиента

Пламен Димитров: Във Vivacom всеки ден ставаме все по-добри в името на клиента

Любопитно Преди 8 часа

Старши мениджърът в отдел „Клиентско изживяване“ в телекома се включи в инициативата „Мениджър за един ден“ на Junior Achievement

КЗП с акция срещу фирмите за бързи кредити

КЗП с акция срещу фирмите за бързи кредити

България Преди 8 часа

Комисията дава срок от 14 дни те да сложат край на нелоялните практики

БСП: Ще инициираме подписки за касиране на изборите

БСП: Ще инициираме подписки за касиране на изборите

България Преди 9 часа

Гуцанов: С тази подписка искаме и събиране на подписи за сезиране на КС за връщане на правомощията на президента

<p>Вижте как Валенсия изчезва под море от кал (ВИДЕО)</p>

Вижте как Валенсия изчезва под море от кал по време на смъртоносните наводнения в Испания

Свят Преди 9 часа

В резултат на екстремното метеорологично явление загинаха над 200 души

Главчев: Ако президентът има забележки към Илков, може да поиска смяната му

Главчев: Ако президентът има забележки към Илков, може да поиска смяната му

България Преди 9 часа

Главчев припомни, че МВР и ДАНС са представили доклади

Австрия може съвсем скоро да пусне България в Шенген

Австрия може съвсем скоро да пусне България в Шенген

България Преди 9 часа

Пълноправното членство би могло да започне официално на 12 декември

а

Останки от делфин са открити на плажа в Ню Джърси

Свят Преди 9 часа

Месото на делфина е било напълно отстранено с чисти разрези от остър инструмент

"Възраждане" подписа жалба за касиране на вота, чака подкрепа

"Възраждане" подписа жалба за касиране на вота, чака подкрепа

България Преди 9 часа

Жалбата се подава от "Възраждане" като потърпевш

Погребаха актрисата Маги Смит на частна церемония в Ричмънд

Погребаха актрисата Маги Смит на частна церемония в Ричмънд

Свят Преди 9 часа

Маги Смит почина на 27 септември след продължително боледуване

Одобриха кандидатурата на Екатерина Захариева за еврокомисар

Одобриха кандидатурата на Екатерина Захариева за еврокомисар

Свят Преди 10 часа

Захариева ще отговаря за ресора "Стартъпи, проучвания и иновации"

Кметът Терзиев се усъмни в качеството на въздуха в София

Кметът Терзиев се усъмни в качеството на въздуха в София

България Преди 10 часа

Кметът Терзиев посочи, че миенето на улиците, почистването и окосяването са важни мерки

Снимката е илюстративна

Мълния уби футболист по време на мач

Свят Преди 10 часа

Ранени са четирима, като вратарят остава в критично състояние