Т ази седмица ЮНЕСКО обяви, че е открил останки от три кораба, от които са на хиляди години. Но колко още може да има?

Когато Елиас Стадиатис се спуснал във водата си мислел, че го очаква съвсем нормален ден в търсене на гъби. Докато се опитвал да свикне с полумрака, забелязал нещо много странно: навсякъде около него се различавали размитите очертания на части от човешки тела. Когато изплувал побързал да информира капитана, че се е натъкнал на човешки трупове.

През пролетта на 1900 г., когато Стадиатис случайно открил потъналия кораб "Антикитера" - римски товарен кораб, потънал преди повече от две хилядолетия. Скоро станало ясно, че на мястото нямало трупове, както изглеждало в началото, а от произведения на изкуството – мраморни скулптури и бронзови статуи, престояли хилядолетия сред водорасли и риби.

Повече от 100 години по-късно реликвите на "Антикитера", намерени край бреговете на гръцки остров на брега на Егейско море, все още пленяват обществеността. Но има още много потопени съкровища, които чакат да бъдат открити.

Неотдавнашната експедиция на ЮНЕСКО до особено коварен плитък риф, който свързва източното и западното Средиземно море, бил интензивно използван от хиляди години, време през, което потопил стотици кораби. Използвайки многолъчев сонар и подводни роботи, екип от учени от осем страни картографирали морското дъно в региона открили три нови останки от лодки, датиращи от 1-ви век пр. н. е., 2-ри век сл. н. е. и от 19-ти век.

Скрит запис

Най-старата известна лодка е била открита съвсем случайно, докато строили магистрала в Холандия – дървено кану, изработено преди повече от 10 000 години. Но имало косвени доказателства, че всичко е започнало много по-рано, когато хората започнали внезапно да се появяват от другата страна на огромни водни басейни. Смята се, че преди около 50 000 години, група ловци от Югоизточна Азия прекосили ивица от острови, дълги стотици километри, защото скоро след това се появили първите австралийски аборигени около езерото Мунго в Нов Южен Уелс.

И логично е където е имало морски преходи, да има и останки. Днес по дъното на световните океани са разпръснати артефакти от хилядолетията търговия, войни и проучвания. По океанското дъно могат да се намерят пиратски кораби, натоварени със сребро, товарни лодки, плавали по морския път на коприната, луксозни кралски плавателни съдове, изчезнали заедно с бъдещите крале, древни рибарски кораби, модерни кораби и подводници, китоловци от 19-ти век и огромни пътнически кораби като Титаник. Подобно на отдавна забравени капсули на времето, тези кораби пленяват археолозите и изпълват музеи по целия свят с древни чудеса – включително мистериозен астрономически часовник от Антикитера, който някои експерти смятат за най-ранния компютър.

И така, има ли начин да разберем колко кораба все още са скрити в дълбините на океана?

Има няколко бази данни за потънали кораби в света. На сайта за останки по морското дъно са каталогизирани 209 640 лодки, за които е известно, че са потънали, 179 110 от които имат известно местоположение. Глобалната база данни за потънали морски кораби (GMWD), от друга страна, има сведения за повече от 250 000 потънали кораба, въпреки че някои от тях все още не са открити.

Според една статистика около 15 000 кораба са потънали само по време на Втората световна война – по дъното на Тихия и Атлантическия океан има разпръснати бойни кораби и танкери, които постепенно изхвърлят петрол, химикали и тежки метали във водата, докато се разлагат.

Всъщност се смята, че документираните корабокрушения, представляват само малка част от общия брой. Според анализ на ЮНЕСКО в световните океани има над три милиона неоткрити плавателни съда.

Съкровищница

Всички тези кораби освен, че съдържат сведения и очарователни подробности за това как са живели хората преди, те са и източник на несметни богатства. А това може да бъде проблем при откриването им.

Около 19 часа на 8 юни 1708 г. мощна експлозия отекнала в Карибско море край бреговете на Колумбия. Това бил последният боен стон на „Сан Хосе“ - галеон, отплавал от Испания две години по-рано. Корабът бил част от „испанската флота на съкровищата“ – конвой от кораби, натоварени със захар, подправки, благородни метали и други стоки, транспортирани от Испания до териториите й в Америка.

Като флагман, "Сан Хосе" носел най-големите богатства – сандъци със сребро, изумруди и огромно количество златни дублони (название на златни монети в Испания ). Но след конфронтация с британски кораб и часове ожесточена битка запасите му от барут били ударени и той потънал почти веднага. На дъното на океана го последвали близо 600 членове на екипажа заедно с всички богатства.

300 години по-късно, през 2015 г., колумбийският флот успял да идентифицира останките му. По дъното се виждали оръдия, керамика и монети. Стойността на намерените съкровища се оценява на около 17 милиарда долара. Но находката веднага довела до нова битка - кой притежава останките. Сега има основателни опасения, че археологическият обект ще бъде по-скоро разграбен, отколкото защитен.

Златен век

Този вид спорове скоро могат да зачестят.

В миналото много от останките на кораби са били намирани в сравнително плитки води, понякога случайно, докато рибари, учени или търсачи на съкровища изследвали морското дъно, но основно това се случвало около бреговете на света. Но в наши дни, когато разполагаме с все по-сложни подводници, модерно оборудване, камери и нови сонарни технологии, намирането на обекти на по-голяма дълбочина става по-лесно от всякога.

 

Вече е взможно да се създаде картина на океанското дъно дори в най-дълбоките му части – през 2019 г. изследователите откриха потъналия разрушител USS Johnston на 6 км дълбочина във Филипинската падина. Друг пример от тази година е цифровия модел на Титаник в три измерения, базиран на проучвания на останките на кораба, който се намира дъното на Атлантическия океан.

Океаните вече разкриват тайни си с безпрецедентна скорост. Точно както използването на сонар и GPS проследяването преобрази риболова, сега всеки може да използва същите тези технологии за откриване на останки от кораби на места, които досега не бяха достъпни.

Засега все още има много неоткрити кораби, които се крият в дълбините на морета и океани из целия свят и само едно нещо е сигурно: няма да е нужно много време, докато ги открием.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Свят Преди 5 часа

Съединените щати са най-близкият съюзник на Израел

Германия конфискува танкер с руски петрол

Германия конфискува танкер с руски петрол

Свят Преди 6 часа

Европейският съюз включи плавателния съд в списъка със санкции срещу Русия

ДПС-ДПС реши да подкрепи кабинета „Желязков“

ДПС-ДПС реши да подкрепи кабинета „Желязков“

България Преди 8 часа

ДПС-ДПС ще продължи подкрепата си до приемането на еврото

БСП: Делото срещу Румен Овчаров е прекратено поради липса на престъпление

БСП: Делото срещу Румен Овчаров е прекратено поради липса на престъпление

България Преди 9 часа

Πpoĸypopът oт CГΠ ĸoнcтaтиpa, чe пo пoвдигнaтoтo oбвинeниe нямa извъpшeнo пpecтъплeниe oт Pyмeн Oвчapoв

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Свят Преди 10 часа

В Сърбия през последните четири години бяха организирани масови протести и пътни блокади

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

България Преди 10 часа

Пострадалият е откаран в разградската болница

Френският главен прокурор защити присъдата на Льо Пен

Френският главен прокурор защити присъдата на Льо Пен

Свят Преди 10 часа

Решението на френския съд е "съобразно закона"

Протестиращи блокираха булевард в София

Протестиращи блокираха булевард в София

България Преди 11 часа

От „Защита” уточниха, че ако не бъдат изпълнени исканията им, са в готовност за ефективни национални протести

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

България Преди 11 часа

В хода на операцията по задържането са се включили екипи на „Специални тактически действия“

Снимката е илюстративна

Ужас във Варна: 50-годишен мъж осъден за системно насилие над дете

България Преди 11 часа

Истината излиза наяве, когато момичето е настанено в кризисен център и се установява, че е бременно

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

България Преди 11 часа

Причината е случай на нерегламентирано смесване на битови и медицински отпадъци

<p>Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната</p>

Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната

Свят Преди 11 часа

Нарастващото напрежение между Иран и САЩ отново разпали опасенията относно военен конфликт

<p>Първата европейска орбитална ракета се разби след 40 секунди</p>

Първата орбитална ракета, изстреляна от Европа, се разби в морето

Свят Преди 11 часа

Ракетата се разби в морето и се взриви 40 секунди по-късно

Доналд Тръмп коментира връзката между Тайгър Уудс и бившата си снаха

Доналд Тръмп коментира връзката между Тайгър Уудс и бившата си снаха

Свят Преди 11 часа

„Обичам Тайгър и обичам Ванеса“, заяви американският президент

КЕВР намали рязко цената на природния газ

КЕВР намали рязко цената на природния газ

България Преди 11 часа

Председателят на КЕВР Пламен Младеновски : Значително намаление с 14,3%

Сергей Рябков

Русия разглежда мирното предложение на САЩ, но настоява за промени

Свят Преди 11 часа

Бъдещите модели и схеми на САЩ за разрешаване на конфликта в Украйна все още не са премахнали първопричините за него; това трябва да бъде преодоляно, казва руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков