Адам вече е установил ролята на няколко гени от дрождени клетки и може да планира по-нататъшни експерименти, за да докаже собствените си хипотези.
Британските учени, създали робота в университета Aberystwyth, описват постижението си в журнала "Сайънс".
Ръководителят на екипа проф. Рос Кинг вече провижда бъдеще, когато хората учени ще бъдат свободни да провеждат много по-сложни и редки експерименти, докато колегите им роботи се занимават със стандартните, по-досадни и отнемащи време задачи.
Според професора Адам е прототип, но след 10-20 години машини като него ще бъдат обичайните работници в лабораториите. Той е описван като "интелигентна комбинация от роботехника и компютърен софтуер", но засега все още е на нивото на младши асистент лаборант. Ще мине доста време преди да стигне днешните учени, отбелязва проф. Кинг.
Роботът може да провежда до 1000 експеримента на ден и е проектиран да проучва специално функциите на гените в дрождите, като вече е идентифицирал 12 чрез наблюдение на растежа на клетките им.
Адам използва налична информация за функциите на познати гени, за да прави предположения за непознатите.
Не на последно място машината е способна да изрази научните си открития по много по-недвусмислен, ясен и подреден начин от човека.
"Ако платите на някой асистент колкото ни струваше да създадем Адам обаче, може би човекът все пак ще се окаже по-евтин. Но така е било и с първата кола - било е много по-евтино с каруците", отбелязва проф. Кинг.
Същият научен екип е в процес на разработване на по-напреднал робот учен, наречен Ева, чиято "трудова характеристика" ще бъде проверката и сортирането на нови лекарства.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!