Чешки и британски физици са разработили експериментален прототип на притеглящ лъч, който може да улови микроскопични частици и да ги движи в произволна посока.
Това се оказва сериозна крачка по пътя към създаване на подобен прибор за работа в космически условия, съобщи сп. "Нейчър Фотоникс" (Nature Photonics).
Специалните притеглящи лъчи, които могат да уловят и да движат многотонни части материя, присъстват в много фантастични филми и романи, сред които е сериалът "Стар трек".
Учените нееднократно са се опитвали да създадат подобен прибор, но досега не бяха стигнали по-далеч от теоретичните разработки и прототипи, които са крайно ограничени от гледна точка на тяхната функционалност.
Група физици под ръководството на Павел Земанек от Института за научни инструменти към Чешката академия на науките в Бърно е изработила експериментален прототип на такъв прибор, способен с лазерен лъч да притегля и премества микрочастици с достатъчно големи размери - от порядъка на 300-400 нанометра.
Това отличава разработката от другите притеглящи лъчи, които могат да придвижват само отделни атоми или наночастици с размер единици нанометри.
Изобретението на Земанек и неговите колеги се състои от два лазера, специално огледало и компютър, управляващ поляризацията и други характеристики на лъчите.
Огледалото не е задължителен компонент, но помага на лъча да повдигне уловения обект, като увеличава възможната маса.
Групата на Земанек е проверила работата на изобретението си, като е уловила и преместила едно от няколко топчета от полистирол с диаметър от 100 до 410 нанометра, плуващо във вода.
Опитът е бил успешен. Топчето е било изместено на 25-30 микрометра от първоначалната му позиция.
Резултатът е рекорден за устройство от подобен род. Според учените разстоянието може да бъде увеличено, ако се увеличи и мощността на лазерния лъч.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!