С ъдът на ЕС излезе с решение, което позволява на уебсайтове да препращат към поместено на други сайтове съдържание, което е защитено от авторското право.
Делото започна по преюдициално запитване, отправено към Съда на ЕС от шведския Върховен съд.
В шведския процес група журналисти от "Йотебор Постен" съдят местна търсачка, защото е направила съдържанието на техни статии достъпно чрез хиперлинкове.
Основно твърдение на журналистите е, че по този начин са нарушени авторските им права. От търсачката пък се е защитиха, като казаха, че продуктът им само препраща потребителите към мястото, където статиите могат да бъдат открити.
Отговорът на това преюдициално запитване, с който шведските съдебни власти са задължени да се съобразят, бе очакван с голям интерес, тъй като една по-ограничителна позиция на съда би могла да има сериозно влияние върху начин по-който сме свикнали да споделяме информация – в чатове, сайтове, социални мрежи и пр.
Сега съдът логично реши, че собственик на сайт може без разрешение от носителите на авторското право да препраща чрез хиперлинкове към закриляни произведения, които са свободно достъпни на друг сайт.
Това обаче не би било така, ако хиперлинк позволява на потребителите да заобиколят ограничителните мерки, наложени на сайта, където е поместено закриляното произведение, се посочва в решението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!