С ъдбата на апарата "Скиапарели" (Schiaparelli), който вчера се приземи на Марс остава неясна, съобщи Европейската космическа агенция (ЕКА). Тя представи първите официални данни за вчерашната двустепенна мисия ExoMars 2016, която провежда в партньорство с руската космическа агенция "Роскосмос".
Европа и Русия може би кацнаха на Марс за първи път
ЕКА обяви, че учените ѝ са получили и събрали около 600 МВ данни от "Скиапарели". Те показват, че всички компоненти и сензори на апарата са сработили. Той успешно е навлязъл в атмосферата на Марс. Топлинният щит, който трябва да предпази корпуса от изгаряне в атмосферата също е изпълнил функцията си. Отворил се е и парашутът, който да забави скоростта на апарата.
Parker: Mars exploration is hard & challenging, and that's why we do it #ExoMars #ExoMars2020
— ESA Operations (@esaoperations) October 20, 2016
Данните потвърждават, че скоростта успешно е била намалена. Малко след отварянето на парашута обаче започва да има разминаване между очакванията на учените и данните. Освен това информацията е непълна, като за последните около 50 секунди учените не знаят какво се е случило. Имат данни, че двигателите също са се включили, но не знаят колко от тях и колко дълго са работили.
Вижте и какво ни очаква на Марс в нашата галерия
От момента на кацането си досега, "Скиапарели" не е предавал никакви данни нито има някаква връзка с апарата. Днес предстоят няколко предварително програмирани опита на апарата да се свърже с комуникационните сателити. Ако това не стане, утре учените може да направят опит ръчно да осъществят връзка с него. Те смятат, че разполагат с достатъчно данни да реконструират целия процес по кацане и след няколко дни ще разберат какво точно се е случило със "Скиапарели".
ЕКА допълва, че "Скиапраели" е тест и основната му цел е била събиране на данни, което е успешно. Все пак агенцията се надява да успее да се свърже с апарата, като по първоначални планове той ще работи около 8 дни с наличните батерии. Това обаче е при положение, че не е повреден.
Основната задача на мисията ExoMars 2016 е била извеждането на сателите TGO в орбита около Червената планета. ЕКА потвърждава, че това е извършено успешно, като и последните анализи и данни показват, че всичко е в нормите. TGO е в пълна изправност и ще започне дългата процедура по намаляване на орбитата и скоростта си, което ще отнеме цялата следваща година. TGO ще е и в основата на ExoMars 2020, когато ще се използва за комуникация с първия марсоход на ЕКА, който трябва да пристигне на Марс тогава.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!