С ветът най-вероятно няма да изпълни екологичните си цели за 2022 г., казват учените от Global Carbon Budget - екип, организиран като част от Парижкото споразумение за климата. Учените представят данните си по време на годишната конференция COP27, съобщава CNET.
Според техните изчисления, световните въглеродни емисии за 2022 г. остават на рекордно високи нива. Няма "никакви индикации", че количеството им намалява, което може да се окаже голям проблем в дългосрочен план.
Това показва, че светът не изпълнява целите и вече има 50% вероятност Парижкото споразумение да бъде провалено в рамките само на девет години. То беше прието през 2015 г. от 196 участника, като е с правни последици. Неговата цел е държавите, които са го подписали, да работят заедно, за да намалят глобалното затопляне до по-малко от 1,5 градуса по Целзий.
Нов сателит ще следи за екстремно време
Това може да се постигне с намаляване на вредните емисии. Идеята е всяка година те да се свиват по малко, за да се постигне натрупване с течение на времето. Всъщност обаче се случва обратното.
"Виждаме още един ръст на CO2 емисиите, а ни е нужен рязък спад. Има някои положителни знаци, но лидерите на COP27 трябва да вземат смислени решения, ако искаме да имаме някакъв шанс да намалим глобалното затопляне под 1,5 градуса по Целзий", казва Пиер Фрийдлигщайн от Global Systems Institute, който е ръководител на екипа.
Фондът за Земята на Джеф Безос обеща 1 милиард долара за опазване на околната среда
Докладът отбелязва още, че при сегашната траектория на емисиите, има и 50% вероятност да не се изпълни дори песимистичната версия на Парижкото споразумение. Тя предвижда в рамките на 30 години глобалното затопляне да не превишава 2 градуса по Целзий.
Учените предупреждават, че затопляне над това ниво ще доведе до тежки последици за цялата планета и съответно за човечеството. Сред проблемите ще са значително увеличаване на броя мощни тропически бури, прекомерни валежи и по-чести топлинни вълни, увеличаване на морското равнище, по-трудно отглеждане на различни култури, повече вредни насекоми, рязка загуба на диви животни и др.
От друга страна, по-амбициозната цел е да се постигнат нулеви емисии до 2050 г. За целта човечеството трябва да намалява CO2 емисиите с по 1.4 млрд. тона годишно.
Експерти: Диагноза на леда е „терминална“, загубата е „неизбежна“
Ограничителните мерки покрай пандемията доведоха до рязък спад на емисиите за няколко седмици. Това даде възможност на учените да "погледнат" в бъдещето и да видят какво ще е необходимо да се постигнат желаните резултати. Пандемията също така напомни, че държавите имат различна степен на принос към замърсяването и много по-различни възможности за справянето с него и ограничаване на собствените си емисии.
Преминаването към зелена енергия е най-сигурният начин за намаляване на емисиите, но е и скъп, което го прави непосилен за по-бедните държави. Споразумението предвижда финансова помощ за тях, но тя може да се окаже недостатъчна, а и все още е реализирана.
"Тайни" алгоритми вече управляват градове
България трябва да намали емисиите с 10 на сто
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!