С ветулките може да са поредният вид, който ще изчезене заради човешката дейност. Това предупреждават учени от Университета "Туфтс" чрез свое проучване, което е публикувано в изданието Bioscience.
Това беше най-горещият януари в историята
Учените откриват три основни причини за риска пред съществуването на светулките. И трите са заради човешката дейност.
Учени: Следващите 5 години ще бъдат най-горещите досега
Първата е светлинното замърсяване. Уличните лампи и светлините на сградите объркват светулките и техния естествен биоритъм. Светулките светят, за да си намерят партньор. Те обаче бъркат изкуствената светлина с тази на друга светулка и по този начин се отдалечават една от друга в опити да се приближат до изкуствената светлина. Освен това светулките живеят само няколко дни, което не им дава възможност за много опити.
Друг проблем е урбанизацията и намаляването на естествената обитаема среда на светулките. Човечеството навлиза във все по-големи територии, което също пречи на животинските видове. Учените дават за пример че ларвата на малайзийската светулка живее в храсти близо до реки, които често се премахват, за да се правят ферми за риба. Застрояването намалява и източниците на храна за светулките в Европа например.
Третият проблем е използването на пестициди от много фермери. Светулките са полезни, но често се оказват уязвими на пестициди. Замърсяването на водата, климатичните промени, туризмът и някои други по-силни видове също са сред рисковете за светулките показва проучването.
Близо половин Европа е застрашена да се превърне в пустиня
Как Луната влияе върху климата на Земята?
Учените казват, че трябва да се направят промени и да се въведат огранчения за някои пестидици, да се положат усилия за запазване на подходящи местообитания за светулките, както и да се въведат указания за по-екологичен туризъм и да се намали светлинното замърсяване.
По света има около 2500 вида светулки. Голяма част от тях са застрашени, но има и едно изключение. Това са светулките, познати като "Голямата мечка". Те живеят в САЩ и показват голяма устойчивост на най-различни условия.
Коя е страната забранила напълно пластмасата
ИТ лидерите с призив за повече усилия за климата
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!