С ветлинното замърсяване през нощта се увеличава, показа анализ на спътникови данни от 2012 г. до 2016 г., съобщиха световните информационни агенции.
За този период изкуствено осветените площи на открито са се увеличили с около 2%. Като се има предвид, че тогава масово навлизат в употреба светоизлъчващите диоди, които са с неуловима за спътниците синя светлина, светлинното замърсяване е нараснало повече.
Увеличаването на светлината през нощта в развиващите се държави е много по-бързо, отколкото в богатите страни. С малко изключения то е наблюдавано в цяла Южна Америка, Африка, Азия. Показателите не са се променили за много малко държави, като Италия, Холандия, Испания, САЩ, но действителното увеличаване може да е маскирано от "слепотата" на сензорите за синята светлина на светоизлъчващите диоди.
Площта на осветените райони е намаляла в Австралия заради пожарите и в засегнатите от война Сирия и Йемен.
LED lights were hailed as energy-saving but they are damaging the environment https://t.co/aCFjMbxREj #lightpollution pic.twitter.com/6rJS4JVC1n
— Intl. Business Times (@IBTimes) 23 ноември 2017 г.
Светлинното замърсяване има екологически последици.
То нарушава естествените биологични цикли.
"Освен че заплашва 30% от нощните гръбначни животни и повече от 60% от нощните безгръбначни, изкуствената светлина се отразява на растенията и микроорганизмите", каза екологът Франц Холкер от екипа.
"Тя застрашава биоразнообразието заради промяна на нощните навици, като възпроизводството или миграционните модели", допълва Холкер.
Light pollution: Night being lost in many countries https://t.co/9A0oeemc63
— BBC Science News (@BBCScienceNews) 22 ноември 2017 г.
Ръководителят на екипа Кристофър Киба от германския изследователски център по геонауки коментира, че
изкуствената светлина също скрива звездите,
които хората са гледали хилядолетия.
Специалистите се надяваха, че с навлизането на по-ефикасните светоизлъчващи диоди потреблението на енергия по света ще намалее. Резултатите от изследването показват, че вместо това, използването на изкуствена светлина се увеличава, а с нея и потреблението на енергия.
През март 2015 г. член на градската управа на Ню Йорк внесе законопроект собствениците на високи сгради да изключват светлините през нощта, с цел да се намалят разходите за енергия и да се помогне на мигриращите птици.
71% от жителите на Ню Йорк харесаха идеята, но у други тя предизвика безпокойство, че така градът ще стане по-опасен и ще загуби блясъка си. (Припомнете си във видеото горе)
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!