С утрешно гадене по време на бременност? Изследователката по акушерство Марлена Фейзо твърди, че знае кой е виновникът за тези симптоми.
Докато самата тя имала ужасно гадене по време на втората си бременност и не можела да задържи никаква храна, чувствала се отмаляла и едва си стояла на краката, лекарите казали на Фейзо, че гаденето е само в главата й.
И в известен смисъл това си е така…
Фейзо ръководи екип изследователи, които след десетилетия изследвания открили хормон, който въздейства върху мозъка и причинява повръщане. Именно това те намират като вероятна причина за сутрешното гадене – и са добавили куп нови доказателства в подкрепа на твърденията си.
Scientists Think They've Found The Cause of Morning Sickness https://t.co/13X2G0TOS1
— ScienceAlert (@ScienceAlert) June 21, 2023
Изследователите се насочили към хормон, наречен GDF15, тъй като бил открит във високи нива в кръвния серум на бременни жени още през 2000 г.
Оттогава изследвания за геномно секвениране при жени с тежко гадене и повръщане по време на бременност сочат към генетични компоненти, които причиняват тяхното състояние, като са открити два гена, включително този, който кодира GDF15.
Гаденето и повръщането са много чести симптоми на бременността през първия триместър, но в около 2 процента от случаите или при 1 на всеки 50 бременности се развива най-тежката форма, известна като хиперемезис гравидарум (ХГ).
Личният опит на Фейзо с хиперемезиса я накарал да продължи да търси причините на това състояние. В началото на 2022 г. тя и нейните колеги открили няколко нови генетични варианта на гена GDF15, които свързали с риска от ХГ. Но взаимодействието между тези генетични изменения и хормона GDF15 остава неясно.
Наскоро Фейзо и колегите й споделили най-новите си доказателства в подкрепа на хипотезата им, че GDF15 предизвиква хиперемезис.
Подобно на много други хормони, нивата на GDF15 се повишават по време на бременност и изглежда, че някои жени са по-чувствителни към хормона от други.
A hormone has been pinpointed as the cause of nausea and vomiting during pregnancy, which should reveal new ways to prevent and treat the most severe cases. https://t.co/TvfxIuOh9M
— New Scientist (@newscientist) June 17, 2023
Новината, че учените може да са стигнали до причината за хиперемезис може и да донесе известно облекчение бременните жени, дори и все още да не са разработени нови лечения.
Като начало Фейзо и колегите й открили, че нивата на GDF15 са по-високи в група от около 60 жени с хиперемезис, отколкото в друга група с незасегнати от състоянието бременни жени, което само добавя сила към предишните открития.
„Сега можем да заключим с увереност, че по-високите циркулиращи нива на GDF15 в кръвта на майките са свързани с повишен риск от ХГ“, пише екипът.
Необходими са повече изследвания, за да се изясни тази хипотеза, но надеждата е, че повишаването на нивата на GDF15 преди бременност може да помогне за предотвратяване на ХГ, докато понижаването им по време на бременност може да предотврати гаденето.
Изследователите обаче са особено предпазливи по отношение на потенциалните вреди от кандидатите, които биха искали да се включат в терапията, прилагана по време на бременност, така че безопасността ще бъде основен приоритет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!