Министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов днес посети в Сливен известния учен и създател на науката сугестология проф. д-р Георги Лозанов.
Срещата се състоя в местния парк-хотел "Централ", където в последно време е настанен 86-годишният учен.
Докато в началото разговорът между двамата се водеше пред журналисти, проф. Лозанов помоли за две неща: да се запази марката на обучението и да се издават легитимни сертификати на завършилите.
От своя страна министър Игнатов каза, че това са възможни неща, като за целта след съответни разговори може да бъдат ангажирани Софийският университет "Св. Климент Охридски" или Нов български университет.
В отговор на въпрос дали посещението на министъра означава "реабилитиране" на сугестопедията като метод и в българското образование, Сергей Игнатов обясни, че той е от поколението, което не е знаело за преследванията на учения в миналото, но е тук именно, "за да се види какво може да съхрани от това българско ноу хау и да се тръгне напред, и да се възстанови нашата позиция, защото знаем, че сме били водещи".
Създадената през 60-те години на миналия век от Георги Лозанов сугестология се признава за значим принос в световната педагогика.
Сугестопедията е практическото приложение на сугестологията в педагогиката, за обучение по нетравмиращ начин, чрез сугестия (внушение).
През 1965 г. 39-годишният лекар работи като психотерапевт в ИСУЛ. Вместо медикаментозна упойка използува сугестията в будно състояние. Новината за тази операция обикаля света, благодарение на БТА. Месеци по-късно, д-р Лозанов предизвиква световната научна мисъл, създава повод за интерпретации и се превръща в класик с опита, който прави за запаметяване на 1000 френски думи за един ден. Опитът е успешен.
Методът получил широко признание и в тогавашния Съветски съюз, и в САЩ, Франция Великобритания. През 1978 г. бил наблюдаван от специално пристигнала в София международна комисия на ЮНЕСКО и е бил препоръчан за прилагане по всички предмети навсякъде.
Заради успеха си, особено при преподаването на чужди езици, д-р Лозанов е имал многобройни яростни противници, главно в тогавашните академични среди. Обявяват сугестопедията като метод за "манипулация, промиване на мозъка, програмиране".
През 1971 г. книгата му "Сугестология" е издадена от "Наука и Изкуство", а през 2005 г. "Сугестопедия - десугестивно обучение" - от Издателството на Софийския университет.
До едно време бил подкрепян от Людмила (1942-1981), всевластната дъщеря на Тодор Живков. Но още преди смъртта й се намесили и нейните влиятелни врагове. През 1979 г., след посещението на специалистите от ЮНЕСКО, Лозанов бил спрян на границата, поставен под нещо като домашен арест, който продължил до 1989 г.
През 1991 г. бил закрит Научно-изследователският институт по сугестология, а неговият създател и ръководител д-р Лозанов е уволнен още през 1984 г.
От тогава до днес в България методът на Лозанов е осъден на забрава. Новото поколение учители почти не са чували за него, една лекция само е предвидена за студентите-филолози в Софийския университет.
След промените д-р Лозанов намира най-голяма подкрепа в Австрия, където от 1993 г. на него и на Евелина Гатева им е предоставена възможност за работа. Двамата са обучили 286 души от цял свят, които успешно прилагат сугестопедията.
"На времето, когато закриха института не ми казаха защо - тогава не обясняваха. Но прибраха резултатите от всичките ми изследвания. По-сетне получих писмо от Държавния архив, че моят личен архив бил при тях. Не зная дали всичко е запазено", разказа проф. Лозанов преди две години. Той избра Сливен за конференция, заради добрия прием който е намерил там.
През последните две години, макар и с проблеми с придвижването, в Сливен професорът с помощта на своята сътрудничка Ванина Бодурова изнася беседи и води курсове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!