Д енят е 4 октомври 1957 г.
Настроенията от двете страни на Желязната завеса са поляризирани.
На Изток преобладава радостта, а на Запад – тревогата.
Първият изкуствен спътник „Спутник-1” е изстрелян в околоземна орбита от 5-ия научноизследователски полигон на Министерството на отбраната на СССР „Тюра-Там“, който днес познаваме като космодрума Байконур.
„Спутник-1” се движи с 29 000 км/ч, правейки една пълна обиколка на Земята за 96 минути.
Съветският спътник излъчва сигнали в продължение на 21 дни до 26 октомври 1957 г.
„Спутник-1” изгаря в земната атмосфера на 4 януари 1958 г. след 1440 земни обиколки и изминато разстояние от 70 млн. км.
Подготовката
На 17 декември 1954 г. съветският ракетен инженер Сергей Королев предлага подробен план за конструкцията и изстрелването на първия изкуствен спътник на министъра на отбраната на СССР Дмитрий Устинов.
На 29 юли 1955 г. американският президент Дуайт Айзенхауер обявява чрез своя прессекретариат, че по време на Международната геофизична година (1 юли 1957 – 31 декември 1958) САЩ ще изстреля своя първи изкуствен спътник.
Това подтиква съветските власти да задействат своя проект, като целта е да изстрелят своя спътник преди американците.
На 30 януари 1956 г. съветското правителство одобрява плана за спътника, чието име тогава е „Обект Д”. В първоначалния проект е заложено спътникът да бъде завършен в периода 1957 – 1958 г.
„Обект Д” трябва да тежи около 1000-1400 кг и да носи със себе си тежко научноизследователско оборудване.
В края на 1956 г. става ясно, че подобен амбициозен проект ще бъде изключително труден за осъществяване в рамките на само няколко месеца.
Страхът от това, че САЩ ще успее да изстреля своя спътник преди СССР, кара руснаците да направят промяна в конструкцията на сателита.
Новият спътник щял да тежи 100 кг и щял да бъде с много по-прост механизъм.
Реакции след изстрелването на „Спутник-1”
„Киното и телевизията през 50-те години беше изключително наситено с идеята за изследването на космоса. Изненадата пристигна, когато СССР ни изпревари с изстрелването на първия изкуствен спътник. Трудно е да си спомням всеобщото настроение от този период”, казва Джон Логсдон, директор на катедрата по космически изследвания към Университета „Джордж Вашингтон”.
Изстрелването на „Спутник-1” вълнува голяма част от обществото на запад от Желязната завеса.
Цивилни граждани и изследователи наблюдават преминаването на спътника и успяват да уловят сигнала му чрез своите радиоприемници.
А звукът на „Спутник-1” се превръща в символ на една от първите победи на СССР в космическата надпревара със САЩ.
Успехът на руснаците и „Спутник-1” напълно променя настроенията на територията на САЩ.
Периодът след изстрелването на съветския изкуствен спътник се описва като „кризата Спутник”, когато в западните страни се всява всеобщ страх от технологичния напредък на СССР.
Във Великобритания пресата и хората реагират със смесени чувства на страх, но и възхищение от прогреса на цивилизацията.
Много вестници и списания от този период обявяват настъпването на Космическата ера.
След изстрелването на „Спутник-2” с кучето Лайка обаче медиите заемат крайни позиции, а много хора протестират пред руското посолство и Организацията за защита на животните.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!