Според Мъск 1 млн. души трябва да колонизират Марс
Източник: ЕПА/БГНЕС

И лон Мъск несъмнено ще остане в историята като един от хората с най-смелите амбиции и визии. Една от най-големите му цели е колонизирането на Марс, като за целта са необходими поне 1 млн. души, казва самият той. Тази седмица Мъск публикува в академичния журнал New Space повече подробности за своя план.

В момента пращането на 1 човек до Марс струва около 10 млрд. долара. Това прави идеята за колонизиране на Червената планета практически неосъществима. Мъск обаче смята, че може да намали цената до 200 хил. долара, което ще отвори вратите за космическата колония.

Стивън Хокинг: До 100 години трябва да напуснем Земята

Возняк: Tesla ще направи новия технологичен хит

"Нямам нищо против да отидем на Луната, но мисля, че там ще ни е по-трудно. Тя е много по-малка от планета. Няма никаква атмосфера. Не е толкова богата на ресурси колкото Марс. Един неин ден е 28 земни дни, докато марсианският ден е 24.5 часа... Луните на Сатурн или Юпитер са твърде далеч. Накратко, Марс е много по-подходяща са основаването на самоиздържаща се цивилизация", пише Мъск.

А какво каза Хокинг за края на света - вижте тук

"Марс получава прилично количество слънчева светлина. Малко е студена, но можем да я затоплим. Има атмосфера, която съдържа предимно въглероден диоксид с малко азот и аргон и други елементи, което означава, че можем да отглеждаме растения на Марс като компресираме атмосферата", пише Мъск.

Мъск ще е готов с първите мозъчни импланти до 4 години

"Не всички ще искат да отидат. Всъщност, вероятно много малък брой хора от Земята биха се съгласили, но достатъчно от тях ще могат да си го позволят. Други ще намерят спонсори. Ако това е целта на един човек, то тя ще е напълно възможна. Освен това на Марс дълго време ще има силен недостиг на работна ръка и ще има възможности за развитие", пише още Мъск.

За да може всичко това да се случи, първо пътуването до Марс трябва да е рентабилно и сигурно. Това изисква сериозно развитие на наличните технологии, създаване на много нови неща и същевременно оптимизирането на разходите по транспорт на 1 тон товар до Марс с 5 милиона процента. Според Мъск това може да се случи първо със създаването на космически кораби, които могат да се използват многократно. Нещо, по което компанията му SpaceX вече работи.

Ще погълне ли черна дупка Земята (видео)

След 20 години "От Марс ли идваш?" ще е актуален въпрос

Следващата стъпка е създаване на система за презареждане на космическите кораби в орбита.

Това ще увеличи и тяхната товароносимост и ще спести много разходи, ако всеки от тях тръгва напълно натоварен и зареден от Земята. Според Мъск липсата на презареждане в орбита увеличава цената на един билет до Марс с 500%.

SpaceX успешно приземи използвана космическа ракета

Това позволява и производството на по-малки кораби, което е по-евтино. Но дори и думата "по-малки" е относителна, защото тези космически кораби при всяко положение ще бъдат по-големи от всички досега и основната част от тях ще е резервоар за гориво. Накратко, Мъск предвижда цялостното оптимизиране на всеки един детайл, което ще доведе и до понижаването на цената.

Това включва и избирането на правилното гориво така, че то да може да се произвежда и на Марс за обратните пътувания. Според Мъск това е метанът и той е избран след анализ на всички останали горива, като първоначалният избор е бил за водорода, но той е твърде скъп и нестабилен.

10 от най-откачените неща, в които вярва Илон Мъск

Мъск изчислява, че ще са необходими около 1000 космически кораба, за да могат да се изпратят всички 1 млн. души до Марс. Той предвижда да има поне 100 души на борда на един кораб, но се изчисляват и възможностите за по-голяма пътническа част за 200 души. Големият брой кораби означава по-малко пътувания, което също понижава цената. Според Мъск изпращането на общо 1 млн. души до Марс ще отнеме между 40 г. и 100 г.

Тръмп иска НАСА да изпрати човек на Марс през 2033 г.

Мъск очаква, че първият тестов космически кораб за пътуване до Марс ще бъде готов след 4 години

и ще се използва за тестови суборбитални полети. Той предвижда да пробва кораба и като система за бързи доставки на товари и пътувания, която ще може да стигне от Ню Йорк до Токио за 25 минути, но "не разчитаме на това" като основно бъдеще на кораба. "Ако всичко мине супер добре, може би всичко ще е готово за полет до Марс в рамките на 10 години, но не искам да кажа, че точно тогава ще се случи. Има огромен риск и ще струва много. Има голяма вероятност да не успеем, но ще направим всичко по силите си да постигнем възможно най-много", коментира Мъск.

Учени отглеждат картофи в условията на Марс

И въпреки това, Мъск не се спира да мисли и за още по-далечното бъдеще. Ако транспортната система за Марс с орбитално презареждане отговори на очакванията, ще може да се направят подобни точки за презареждане на различни места из Слънчевата система. А това ще я направи достъпна за пътувания и човек ще може да посети почти всяка нейна точка.

Един мъж се прибира и вижда жена си да тренира. - Какво правиш, скъпа? - Правя упражнения за стегнато тяло. - Защо? Да няма някой…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Екзекуция" на гръцки престъпен бос посред бял ден в Атина

"Екзекуция" на гръцки престъпен бос посред бял ден в Атина

Свят Преди 30 минути

Той е идентифициран от гръцката полиция като Йоргос Мосхурис

36-годишен мъж е с четири прободни рани след сбиване

36-годишен мъж е с четири прободни рани след сбиване

България Преди 36 минути

Извършителят се е укрил и се издирва

<p>Теменужка Петкова разкритикува президента Радев</p>

Теменужка Петкова разкритикува президента: Елиминираме ефекта на модела "Радев"

България Преди 1 час

Според него най-видимите резултати са заграбване на избори, власт и ресурси по още по-брутален начин, каза тя

Полицията разкри автоморга, "разфасовала" крадени автомобили

Полицията разкри автоморга, "разфасовала" крадени автомобили

България Преди 1 час

Иззети са общо 20 заличени двигателя, които са предмет на престъпление

Скандален кардинал ще затвори ковчега на папа Франциск

Скандален кардинал ще затвори ковчега на папа Франциск

Свят Преди 1 час

Кардинал Роджър Махони е сред група от деветима кардинали и малък брой свещеници и епископи, които ще участват в ритуалите

<p>Служител на Тим Уолц нанесе щети за хиляди на Tesla</p>

Щети за хиляди, но без обвинения: Прокурор пощади държавен служител за вандализъм срещу Tesla

Свят Преди 1 час

Липсата на наказателно преследване за скъпия вандализъм разпали недоволство сред полицаи и потърпевши

Как ще изглежда гробът на папа Франциск?

Как ще изглежда гробът на папа Франциск?

България Преди 1 час

Съгласно волята на папа Франциск на надгробния камък на гроба му ще има изписано само неговото папско име и ще има кръст

Асен Блатечки: Готов съм да стана дядо, но дъщеря ми не бърза (ВИДЕО)

Асен Блатечки: Готов съм да стана дядо, но дъщеря ми не бърза (ВИДЕО)

Любопитно Преди 1 час

В главната роля в новия епизод на „Елизабетско Podcast“ влиза Асен Блатечки – един от най-разпознаваемите актьори в България

<p>Невидимият убиец в отломките на Газа</p>

Тихият убиец след бомбите: Азбестът в Газа

Свят Преди 1 час

Разрушителната война излага милиони на дългосрочен риск от рак и белодробни заболявания

„Харесва ми, че съм необходим“: Джей Лено проговори за грижите за съпругата си с деменция

„Харесва ми, че съм необходим“: Джей Лено проговори за грижите за съпругата си с деменция

Любопитно Преди 1 час

Бившият телевизионен водещ сподели как протича животът му в момента със съпругата му Мейвис

<p>Почина най-възрастният скиор в България</p>

На 100 години почина най-възрастният скиор в България - Иван Раев от Чепеларе

България Преди 1 час

Стрико Ваньо както го наричаха всички, отпразнува своя 100-годишен юбилей на 4 юли 2024 година

Руски генерал е убит с кола бомба в Москва

Руски генерал е убит с кола бомба в Москва

Свят Преди 2 часа

Според източници бомбата, намираща се в паркиран автомобил, е била взривена дистанционно, когато офицерът, който живеел в района, минал покрай него

Предложиха Магдалена Лазарова за зам.-главен прокурор

Предложиха Магдалена Лазарова за зам.-главен прокурор

България Преди 2 часа

В момента тя е съдия в Софийския апелативен съд