К омпютърна програма ще може да локализира тумори в човешкото тяло преди появата на ракови симптоми. Софтуерът „CancerLocator” е все още в тестова фаза, но резултатите дават надежда, че ще помогне за избягването на болезнени биопсии и ще повиши броя на излекуваните.
Към този момент ракът най-често бива откриван, когато потърпевшия усети симптоми – болка, странни образувания по тялото или цялостно неразположение. В някои случаи развитието на тумора към този момент прави излекуването много трудно или невъзможно.
Новата програма открива наличието на тумор, посредством ДНК в кръвни проби. „CancerLocator” показва с точност и коя точно част от организма е засегната.
В пилотното изследване са дадени верни диагнози в случаи на рак на черния и белия дроб, както и такъв на гърдата при 80% проверените хора.
Ако разработката е успешна, то софтуерът ще може да се използва при редовни изследвания на кръвта. Така биха се избегнали някои болезнени биопсии, които процеси изискват взимане на тъкан за изследвания.
Microsoft се надява да лекува рак чрез изкуствен интелект
По-важното – съвсем ранното локализиране е ключово за успешното лечение на рака.
Програмата е разработка на специалисти от Калифорнийския университет и Южнокалифорнийския университет.
Тя анализира кръвта за ДНК, влизащо в нея, когато умират здрави клетки. Структурата на гените показва наличието на ракови образувания, но заедно с това реагира различно, в зависимост от това каква тъкан е засегната. Така става ясно къде е вероятното местоположение на тумора.
CancerLocator: Tool for non-invasive diagnosis & tissue-of-origin prediction built using #TCGA methylation data https://t.co/hZj8vyCDWW pic.twitter.com/yBoDlOPpPI
— NCI Genomics (@NCIgenomics) April 1, 2017
„Като писмо в бутилка“, казва Джасмин Чжоу, професор по патология в Калифорнийския университет и съавтор на изследването. „ДНК-то в кръвта ни разказва тайните на всяка клетка и орган.“
До момента единствените медицински одобрени в САЩ тестове на свободно движещото се ДНК в кръвта работят с екскременти, а не с кръв. Този и други методи, които не включват оперативна намеса, търсят туморни клетки, попаднали в кръвта. Те обаче са само индикация за рака, чието откриване в последствие е много трудно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!