Л етящата обсерватория SOFIA на НАСА е успяла да открие първия тип молекула, който се е образувал във Вселената, съобщи космическата агенция. Тя е засечена в останките на звезда в Млечния път.
Междузвезден метеор паднал на Земята през 2014 г.
Червейните дупки може наистина да съществуват
SOFIA е 100-инчов инфрачервен телекоп, който е монтиран на борда на Boeing 747. Той лети на голяма височина, което позволява на телескопа да избегне повечето странични влияния на атмосферата и околните радиосигнали.
Революционно: снимаха черна дупка
За първи път - видяха как черна дупка „изяжда“ звезда
Учените смятат, че в началото на Вселената е имало ограничен брой различни атоми. Според тях едва 100 000 години след Големия взрив е започнало образуването на първата молекула. Те са на мнение, че това е било молекула от хелий и водород, като е направила хелиев хидрид.
Теорията беше, че бройки от тази молекула трябва да съществуват и до днес, но досега такива не бяха откривани никъде. SOFIA обаче е засякъл хелиев хидрид в планетарна мъглявина на около 3000 светлинни години разстояние. Това са останки от звездата NGC 7027, която се намира близо до съзвездието Лебед от земна гледна точка.
Предварителните анализи на астрономите показали, че мъглявината има подходящи условия за наличие на молекулата. Наблюденията на SOFIA са доказали нейното съществуване. Това е и първото доказателство, че това е възможно и потвърждава досегашните представи за химичните процеси в ранните години на Вселената.
Образуването на първите молекули е помогнало на Вселената да започне да се охлажда след Големия взрив и да започне придобива форма. Астрономите смятат, че този процес е помогнал и за създаването на молекулярния въглерод - молекулата, която има пряка роля за формирането на първите звезди. От звездите след това постепенно започват да се създават и останалите елементи и така се стига до днешната Вселена.
Астрономите търсят молекулата от десетилетия но без успех. През 2016 г. те решават да пробват и със SOFIA. Първоначално също няма успех, но учените се възползват от предимството на SOFIA спрямо космическите телескопи - тя се връща обратно на Земята. А това им позволява да я обновяват с най-новите технологии.
Последният ъпгрейд на обсерваторията се възползва от натрупания досега опит и добавя специфични радиоканали за търсене на молекулата. Още при първите наблюдения с обновения радиотелескоп, молекулата е засечена.
Търсенето на гравитационни вълни започва отново
"Беше много вълнуващо да си там и да видиш хелийния хидрид за пръв път в данните. Това слага щастлив край на дълго търсене и елиминира съмненията за нашите разбирания за химичните процеси в ранните години на Вселената", коментира Ролф Густен, ръководител на екипа, който е направил откритието.
Как са се родили гравитационните вълни, за които Айнщайн е знаел 100 г. по-рано
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!