И дващото лято ще отбележи 50 години откакто американският астронавт Нийл Армстронг стана първият човек, кацнал на Луната. Това постижение приключи десетилетното, дори вековно любопитство към най-близкия съсед на Земята.
Каква е била подготовката
Музеят "Хъдсън Ривър“ в Ню Йорк не спира да проследява как хората запечатват Луната в своите фотографии през годините. Марк Тейлър, мениджър по научните програми на музея, разказа пред BBC повече за изложението.
To the #Moon, and beyond! @BBCWorld highlighted our exhibition "A Century of Lunar Photography and Beyond," featuring photographs from the 19th–21st centuries, in celebration of the 50th anniversary of #Apollo11. https://t.co/42M87TNroW #HRMMoon #Science #Photography
— Hudson River Museum (@HudsonRivMuseum) 14 март 2019 г.
Фотографията винаги е била средството, с което хората се опитват да запечатат даден момент. Фотографията беше необходимото средство и по време на планирането на мисиите до Луната, споделя пред BBC Марк Тейлър.
И продължава: това, което разказват астронавтите тогава е, че е трябвало те да бъдат сигурни, че знаят каква е повърхността на спътника, да са сигурни, че знаят къде могат да кацнат.
Трябвало да е бъдат сигурни, че когато решат на кое място от Луната точно да кацнат, това няма да бъде територия, която
- доскоро е била потънала в мрак и там ще бъде твърде студено
- или пък е била осветена твърде дълго време от Слънцето и там ще бъде твърде горещо.
Как фотографията е спомогнала за кацането на Луната
"Ranger 9“ на НАСА беше мисия, чиято цел бе да се изследва Луната и след това да се прецени дали наистина хора могат да стъпят на повърхността й и да я проучват безпроблемно, разказва Тейлър.
През 1965 г., когато безпилотният космически апарат на НАСА се спуска върху спътника, апаратът заснема все по-близки и по-близки детайли от повърхността на Луната.
Сега музеят "Хъдсън Ривър“ в Ню Йорк представя до средата на месец май изложението, което се казва "A Century of Lunar Photography and Beyond“ ("Векът на лунната фотография и отвъд") - защото тези снимки са направени отпреди повече от един век, обяснява Марк Тейлър.
Най-старата снимка, която присъства в галерията, е от 1840 г.
Снимките
Кадрите са заснети от специален телескоп в Парижката обсерватория и изобразяват различен ъгъл на Луната заснет веднъж, а след няколко години заснет отново, за да се провери дали нещо на повърхността се е променило.
Някои от снимките не са просто кадри от Луната, но и такива, които правят сравнение между Земята и Луната.
Интересен е фактът как силното желание на човечеството да се връща назад и да разглежда отново и отново заснетите отпреди век кадри на Земята никога не изчезва, споделя Тейлър.
Какво всъщност "откриха" астронавтите
Едно от нещата, които астронавтите, кацнали на Луната казват тогава е, че вместо Луната, това преживяване им е помогнало да "открият“ Земята.
Излизането от пределите на нашия свят и виждайки Земята от толкова далечно разстояние, е спомогнало на астронавтите да погледнат на нашата планета като на един малък, крехък, уникален обект, обграден от безкрайно, безсмъртно небитие, отбелязва мениджърът.
Фактът, че изследвахме място, в което никое друго човешко същество не е стъпвало допреди това, а после се върнахме и със снимки оттам – кара хората да се чувстват така, сякаш и те са кацнали на Луната, без реално да е така. Това е революционното в „лунната фотография“, казва Тейлър пред BBC.
НАСА представя своите 60 години в 60 секунди
На този ден "Аполо" излита за трети път към Луната
Оставил ли е Армстронг тази гривна на Луната
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!