2

С лънцето винаги се движи и експлодира, а това постоянно изпраща слънчева енергия към Земята. В един обикновен ден огромната му слънчева енергия се отклонява, без да причинява големи щети, съобщи „Бизнес инсайдер“. Оттам предупреждават, че от време на време Слънцето изпраща толкова мощна буря, че може да разкъса магнитните полета на Земята.

Ако подобна буря се случи утре, тя ще предизвика технологичен хаос, който може да "парализира икономиките и да застраши сигурността и поминъка на хората по света", според НАСА.

Нашето слънце става все по-неспокойно преди 20-годишния пик на активността си, което означава, че има по-голям шанс мощна слънчева буря да достигне Земята през следващите години, твърдят експерти пред „Инсайдер“. А ние никога не сме били по-уязвими.

Силна буря е по-вероятна през следващите години

Три различни слънчеви събития могат да изпратят високоскоростни частици, които да разклатят магнитните полета на Земята: слънчеви изригвания, коронални дупки или изхвърляне на коронална маса (CME) - огромни експлозии на Слънцето. Ако се сблъскат със Земята с достатъчна сила, те могат да разкъсат йонизирания слой на Земята, който ни предпазва от най-лошото космическо време. Това може да отвори вратата за преминаване на повече заредени частици.

"Говорим за събитие, което се случва веднъж на сто години", казва Матю Оуенс, професор по космическа физика в Университета в Рединг. Този тип силна геомагнитна буря може да се случи по всяко време. Но тя става по-вероятна по време на пика на слънчевата активност, който се случва на всеки 11 години, когато линиите на магнитното поле на Слънцето стават по-заплетени. Това напрежение увеличава вероятността слънцето да създаде повече слънчеви петна, повече CME, повече слънчеви изригвания и повече коронални дупки. Всичко това увеличава вероятността да се случи събитие, което се случва веднъж на век. То може да причини прекъсвания на електрозахранването тук, на Земята.

Никога досега не сме били по-уязвими за силни бури

Най-силните геомагнитни бури са регистрирани преди появата на интернет и огромните флотилии от спътници, които виждаме днес. Колкото повече разчитаме на инфраструктурата, толкова по-уязвими сме от нейните повреди.

Събитието Карингтън от 1859 г. обикновено се смята за най-мощната слънчева буря, регистрирана някога. Но тъй като е имало много малко инфраструктура, която да я прекъсне, тя е причинила сравнително малко щети. Въпреки това тя е била драматична: телеграфните оператори са получили токови удари от оборудването си, а в телеграфните станции са избухнали пожари, защото токовете, генерирани от бурята, са преминали през жиците.

Друга забележителна буря се случва през 1989 г. Въпреки че тази буря е по-малко мощна, тя е по-разрушителна - по това време сме започнали да разчитаме повече на електропреносните мрежи и глобалните комуникации. Електрическата вълна предизвика широко разпространено прекъсване на електрозахранването в Квебек, което продължи 12 часа и извади от строя късовълновото радио.

Канадците се опасяваха, че Съветският съюз заглушава радиосигналите в Русия - недоразумение, което можеше да бъде опасно по време на Студената война. За щастие тези събития не продължиха да ескалират.

От 90-те години на миналия век насам зависимостта ни от комуникациите, сателитите, електропреносните мрежи и другата критична инфраструктура нарасна експоненциално.

Според НАСА, ако подобна буря се случи днес, светът може да очаква широкомащабни прекъсвания на електрозахранването, извеждане на сателити от орбита и нарушаване на работата на критични комуникационни мрежи.

Защо учените се притесняват от следващия слънчев пик

В момента слънчевата активност се увеличава и учените са особено загрижени за продължаващия слънчев цикъл. Очаква се този цикъл да бъде сравнително умерен - но той вече е по-активен от предишния цикъл. Това означава, че Слънцето може да стане по-активно, отколкото е било през последните две десетилетия.

Друг фактор, според професора по космонавтика Вершарен, е, че магнитните полета на Слънцето също са насочени на юг. Това означава, че заредените частици, които слънцето изпраща, е по-вероятно да носят магнитен заряд, противоположен на земното магнитно поле, каза той. Това може да даде на частиците по-голям шанс да проникнат през защитните сили на Земята.

Все още е много възможно буря, която се случва веднъж на столетие, да пропусне този слънчев цикъл. Но това не означава, че ще бъдем в безопасност.

"С всеки слънчев цикъл ние ставаме все по-зависими от технологиите. Това, което един среден цикъл би предизвикал по отношение на въздействието върху космическото време преди 20 години, е много по-малко от това, което един среден цикъл би предизвикал по отношение на въздействието върху космическото време сега", казва професор Оуенс.

Не е задължително една буря да е от ранга на Карингтън, за да има широко разпространени последици, казват двамата експерти. Сегашният слънчев цикъл вече предизвиква хаос. Мощни слънчеви изригвания са причинявали радиопрекъсвания, които могат да нарушат полетите на дълги разстояния над полюсите.

SpaceX, компанията на Илон Мъск, също загуби 40 сателита Starlink, защото слънчева буря предизвика разширяване на атмосферата, което увеличи съпротивлението на сателитите и ги накара да изгорят, преди да могат да бъдат използвани. Всички тези видове ефекти могат да имат "голямо финансово въздействие", казва Вершарен.

Учените се надпреварват с времето Очаква се сегашният цикъл да достигне своя пик около 2025 г. Но дотогава няма да има проблеми, каза Вершарен.

Дотогава страните с по-висока географска ширина, като САЩ, Канада, Швеция и Обединеното кралство, трябва да бъдат особено предпазливи - колкото по-висока е географската ширина на страната, толкова по-уязвима е тя от слънчевото време.

Все пак има начини да се смекчат най-тежките бури. При навременно предупреждение операторите могат да въведат мерки за защита на инфраструктурата от най-лошия ефект на слънчевите бури. Например, те могат да изключат стратегически електропреносните мрежи, да пренасочат самолети или да преместят сателити.

Учени като Вершарен и Оуенс сега се надпреварват да разберат какво прави слънчевите бури по-силни, за да могат да подобрят нашите модерни системи за предупреждение.

Европейската космическа агенция иска да изстреля спътника Vigil, който ще се движи зад Слънцето, за да открива потенциално опасни слънчеви петна и коронални дупки дни преди те да попаднат в полезрението на Земята.

"С комбинацията от по-добро прогнозиране, по-добро разбиране на космическото време и повишено внимание, особено от страна на частния сектор, който сега се развива в космическото пространство, тези неща би трябвало да могат да се избегнат", казва Вершарен. 

Коментари 2
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

2 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Четирима са номинираните за изгонване от Big Brother

Четирима са номинираните за изгонване от Big Brother

Любопитно Преди 4 минути

Зрителите ги спасят чрез гласуване в приложението на NOVA PLAY

Решаващ разговор за Шенген: Атанас Илков е на ключова визита в Будапеща

Решаващ разговор за Шенген: Атанас Илков е на ключова визита в Будапеща

България Преди 17 минути

Срещата е организирана от Унгарското председателство на Съвета на ЕС

Кошмарът на Google започва да става реалност

Кошмарът на Google започва да става реалност

Технологии Преди 1 час

Бизнесът на компанията е заплашен от разделяне

Силните изпращат двама от своите на елиминации в “Игри на волята”

Силните изпращат двама от своите на елиминации в “Игри на волята”

Любопитно Преди 7 часа

Анджела и Силвия ще се изправят срещу Малвина и Магдалена от Храбрите утре вечер

Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Свят Преди 8 часа

Румъния планира да "пенсионира" F-16 през 2040 г.

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

Свят Преди 9 часа

Включително най-голямата, която досега не беше санкционирана

Гейц оттегли кандидатурата си за главен прокурор на САЩ

Гейц оттегли кандидатурата си за главен прокурор на САЩ

Свят Преди 10 часа

Гейц: Министерството на правосъдието на Тръмп трябва да е работещо

Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

България Преди 10 часа

Отличията са от Върховната рада на Украйна

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 10 часа

Зрителите подкрепят фаворите си в приложението на NOVA PLAY

Путин: Русия удари Украйна с нова хиперзвукова ракета

Путин: Русия удари Украйна с нова хиперзвукова ракета

Свят Преди 11 часа

Путин: Конфликтът в Украйна придоби глобален характер

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

Свят Преди 11 часа

САЩ: Дълбоко сме обезпокоени от бързината, с която прокурорът е поискал заповед за арест

<p>КС образува дело по искане на президента</p>

Конституционният съд образува дело по искане на президента

България Преди 12 часа

КС ще се произнесе за втори път по тези въпроси

Разминаване между ЕК и Австрия за България в Шенген

Разминаване между ЕК и Австрия за България в Шенген

Свят Преди 12 часа

Австрия готви нови условия за България и Румъния

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

България Преди 13 часа

Съдът назначи и медицинска експертиза, която да установи колко сериозно е положението на Димитров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

България Преди 13 часа

Зам.-председателят на СОС Ваня Тагарева припомни, че Петров е бил избран с гласовете на ГЕРБ-СДС

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Любопитно Преди 13 часа

Българският и международен бизнес и гражданско общество заедно за по-добра среда