Макар да изглежда банално, бръсненето всъщност е доста сложна задача, към която не без основания може да се приложи дори научен подход.
Целта е ясна: да се отстрани брадата по възможно най-ефективния начин. Какво е дадено в задачата обаче?
Ето:
- брада, която да се отстранява;
- повърхност, върху която окосмеността се развива (традиционно това е мъжкото лице, но немалко са онези, които бръснат цялата си глава и различни части на тялото си);
- средство за подготовка на брадата и
- средство за бръснене.
Тук, следователно, ще са полезни специфични познания в областта на дерматологията, трихологията (науката за строежа на косъма, болестите и лечението на косата), козметологията и... металознанието.
Не всеки разполага с подобни знания, особено пък накуп. Не е и нужно за онзи, който сутрин все още сънлив, застава пред огледалото. Нужни са обаче, ако трябва да се произвеждат добри инструменти за бръснене.
Понякога, макар и рядко, Gillette отваря вратите на развойния си център в Рединг, Англия, за любопитни погледи.
На външен вид сградата в края на града не подсказва, че е събрала специалисти от различни сфери на науката - химия, биология, инженери, дизайнери, с работата на които са свързани голяма част от иновациите в бръсненето през последните десетилетия.
Известните самобръсначки с няколко ножчета са измислени тук,
закрепването на ножчетата върху миниатюрни пружинки, така че по добре да следват контура на лицето - също, подвижната глава на самобръсначките...
Името на Gillette е станало почти нарицателно за самобръсначки. Преди Кинг Кемп Жилет да пусне на пазара самобръсначката със сменяеми ножчета през 1901 г., пред мъжете, които не са искали да ходят брадати, е имало два варианта - да отидат на бръснар (а мнозина от днешните професионални бръснари за жалост вече само ще ви подстрижат, но не и обръснат) или да се въоръжат с един доста опасен за несвикналата ръка инструмент - традиционния бръснач, и да се справят сами, без да нанесат сериозни поражения по лицето си.
Нашите дядовци са умеели това. И сега дори има ретро-ентусиасти, които ползват бръснач и твърдят, че резултатите, които постигат, са забележителни. Безспорно възкресяват и чара на една отминала епоха.
Това обаче изисква специфични и развивани дълго умения, известна доза смелост, както и трудни за намиране и поддръжка аксесоари. Освен това отнема и доста време.
В днешни дни дори и
знаменитите самобръсначки със сменяеми ножчета вече почти не се срещат
- онези, с които Кинг Жилет направи революция в бръсненето. В първата година след пускането им той успява да продаде едва 51 самобръсначки и точно 168 ножчета. На следващата обаче продадените самобръсначки са 90 хил., а ножчетата - 12 млн.
Иновациите обаче продължават вече над един век. През 1957 г. се появяват самобръсначките, които могат да се настройват индивидуално - за по-гладко (но и по-агресивно към кожата) бръснене или пък за по-комфортно - балансът между двете е въпрос на личен избор.
60-те години са времето, в което компанията подобрява ножчетата за бръснене, въвеждайки специални покрития върху стоманата, от която са направени. В началото на 70-те пък се появява самобръсначката с две ножчета, Trac II. В края на десетилетието идва и Atra, нейният наследник, при който новостта е подвижната глава.
През последните двайсет години нововъведенията в продуктовата гама стават все по-чести. През 1989 г. на бял свят се появява Sensor, при който двете ножчета са монтирани на миниатюрни пружинки. Пет години по-късно се появява подобреният SensorExcel.
През 1998 г. идва MACH3, който вече разполага с три ножчета, а през 2004 г. той се сдобива и с M3Power версия, при която захранваната от батерия самобръсначка вибрира с цел да се постигне още по лесно бръснене при по-малко движения на ръката.
На следващата година се появява Gillette Fusion, който вече е с пет ножчета. Има дори и още едно допълнително - на обратната страна на бръснещата глава, което служи за прецизно почистване на труднодостъпните зони по лицето, като тази под ноздрите, например, както и за оформянето на контурите на мустаци, бради и бакенбарди.
Сега Gillette показва
следващото си поколение самобръсначки - Fusion ProGlide
Не, не са със седем ножчета - нововъведенията този път са другаде. На първо място, в самите ножчета - те са с намалена дистанция помежду си и са по-тънки, така че да режат с още по-малко усилие.
От десетилетия е било известно, че за най-комфортно бръснене ножчетата, когато са повече от едно, трябва да са разположени на определено, при това доста близко разстояние. До момента обаче не е съществувала технология, която да позволи то да бъде толкова малко, колкото е сега.
"Пакетът" с ножчета е получил и напречно рамо за поддръжка, така че да не се позволи на някое от тях да се размества, докато му се налага да се справя с някой по-твърд косъм.
Подобрен е предпазителят в долната част на режещата глава - синята пластмасова част сега е с нов дизайн и има отвори, през които да преминава излишната пяна за бръснене. Точно под ножчетата е добавен и "микрогребен", който пречи по-дългите космите да се прегъват пред острието.
Новата самобръсначка има още и подобрена дръжка, която осигурява сигурен захват при различни условия - дори и когато е мокра, което често се случва в банята. Всички продукти от новата серия - дори и вариантът, захранван с батерии, може да се използват спокойно под душа.
Резултатът: Не само гладко, но и много комфортно бръснене.
От компанията споделят, че провеждат множество тестове на своите продукти и подчертават, че не пускат на пазара нов, преди да са убедени, че той ще е по-добър от стария. Решението е оставено на преценката на потребителите. Със задоволство обаче споделят, че ProGlide е предпочитан при тестовете двойно повече спрямо стария Fusion.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!