И зкуственият интелект става все по-интелигентен с всеки изминал ден.
И въпреки че науката и технологиите имат да изминат дълъг път преди роботите да станат самостоятелни, немалко филми и теоретици поставят въпроса за нарастващото влияние на машините над човечеството.
Роботите ще обрекат хората на нещастие
Не е нужно обаче едните да властват над другите. Не могат ли хората и роботите да живеят в симбиоза?
Точно този въпрос разглежда и теоретичният физик Мичио Каку, един от създателите на теорията на струнните полета.
„Роботите са доста глупави засега.
Те обаче с времето ще станат умни колкото една мишка, след това голям плъх, по-късно колкото заек, котка, а след това и колкото куче. До края на века могат да станат умни колкото маймуните“, споделя Каку в подкаст на Curiosity.
„Но до края на века, да, Илон Мъск е прав, могат да станат самостоятелни и това ще ги направи опасни“, допълва ученият.
Изкуственият интелект е като ядрената енергия, смята Гейтс
В изказването си д-р Каку визира предупрежденията и опасенията, изразени от Илон Мъск, че изкуственият интелект може да бъде заплаха за човечеството.
Марк Зукърбърг от друга страна има различни виждания по въпроса. Той е оптимистичен и смята, че роботите ще бъдат от голяма полза за бизнесите в бъдещето.
„Според мен и двамата имат право. Смятам, че Зукърбърг е прав в краткосрочен план, защото изкуственият интелект ни дава възможности, работа, която ще съживи икономиката. В дългосрочен план обаче трябва да осъзнаем, че не можем да бъдем наивни“, разяснява Каку.
Опасност от роботи-убийци надвисва над човечеството
Ако в следващите сто години роботите станат самостоятелни, според Каку наивността може да поведе човечеството по пътя на динозаврите.
„Нека да не гледаме в това столетие, а в следващото – XXII век. Ако имаме самостоятелни роботи какво ще правим? Мисля, че на този етап през XXII век ще си сътрудничим с тях“.
Как ще се промени човечеството обаче?
Ще ходим с огромни маски за нощно виждане? Ще носим метални костюми, оборудвани с технологии, обслужващи различни нужди?
„Няма да носим мозъците си в буркани с течност….или електроди, поклащащи се на главите ни, като откачалки“, категоричен е Каку.
Новите професии след като роботите вземат сегашните
Според него човечеството има едно еволюционно предимство – емоциите. Човешките емоции са се запазили стотици хиляди години.
Затова и когато хората имат храна и подслон, следващото, за което мислят, е размножаване. Ученият изтъква, че когато търсят партньор, хората искат да си спечелят престиж пред другия пол и това няма как да стане, ако не изглеждат добре.
Дори и да си сътрудничим и съжителстваме с роботите след сто години, е доста вероятно да изглеждаме почти както и днес.
Може да имаме свръхчовешки сили, но едва ли ще носим метални костюми и маски. Учените вече работят по въпроса за свръхчовешките сили – те развиват супер силни синтетични мускули, бионични лещи за свръхзрение и мозъчни импланти, които да транскрибират човешките мисли в компютърен код.
Ако всичко това ви звучи като научна фантастика далеч в бъдещето, не грешите. Преди тези нови приспособления да влязат в употреба, ще минат поне сто години.
Според Каку обаче е доста вероятно извънземни цивилизации вече да разполагат с тях.
Така че ако искате да използвате свръхмодерни джаджи преди да останете в историята и да предоставите тази възможност на наследниците си, оглеждайте се за такива, ако случайно ви отвлекат извънземни… и успеете да избягате.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!