Р уските учени и медици започнаха първия в света експеримент по изучаването на физиологическите ефекти при пребиваването на човека на повърхността на небесни тела с понижена гравитация, предаде ИТАР-ТАСС.
Провеждането на тестовете ще позволи да се проучат реакциите на организма при условния, в които ще се наложи на космонавтите да работят на Луната.
В изследванията ще вземат участие 12 мъже доброволци. Те ще бъдат подложени на лежащ 3-седмичен режим под различни ъгли на разположение на тялото относно хоризонталната ос. Учени и медици от няколко изследователски института ще оценят функционалното състояние на доброволците с помощта на най-съвременни методи за диагностика и научна апаратура.
Главната цел на тестовете ще бъде изучаването на реакциите на сърдечно-дихателната система и на опорно-двигателния апарат на човека при моделирано понижаване на силата на тежестта.
Именно при такива условия ще се наложи на космонавтите да живеят и работят на Луната.
Първата серия експерименти включва 20 изследвания. Планирани са общо 5 научни опита, разчетени за няколко години напред.
Не е ясно дали новият експеримент има връзка с информацията на руския в. "Известия", който през месец май написа, че Русия ще започне колонизация на Луната през 2030 г.
Според публикацията изданието се е запознало с проекта на руската космическа програма за колонизиране на Луната, разработвана от руската космическа агенция Роскосмос.
Русия планира да създаде лунен полигон и база за добив на полезни изкопаеми на Луната.
В статия от 11 април във в. "Росийская газета", руският вицепремиер Дмитрий Рогозин заяви, че стратегическите задачи на Русия за усвояване на космическото пространство са свързани с разширяване на руското присъствие в околоземната орбита, с колонизацията на Луната, с началото на усвояването на Марс и на други обекти от Слънчевата система.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!