Японски учени успяха в лабораторни условия да оплодят яйцеклетка от две биологични майки и така направиха поредната крачка към създаването на ембрион с трима родители.
Учените използвали яйцеклетки от млади жени донори, за да "поправят" увредените от възрастта яйцеклетки на по-възрастни жени.
Това удвоява шансовете за успешно оплождане ин витро, установили изследователите.
"Ако успеем да прехвърлим в утробата на жени тези създадени нови ембриони, смятам, че процентът на успеваемост ще бъде много висок", казва ръководителят на изследването Ацуши Танака пред сп. "Ню сайънтист" (NewScientist.com).
Оплождането ин витро често се проваля при по-възрастни жени, защото има аномалии в цитоплазмата, заобикаляща ядрото на яйцеклетките им.
Учените смятат, че един от начините за справяне с проблема е да бъдат имплантирани здрави ядра от яйцеклетка на по-възрастна жена в яйцеклетката на млада жена (под 35 години), чието ядро е отстранено.
Именно ядрата на яйцеклетките съдържат по-голямата част от информацията, необходима за създаване на ембрион.
Д-р Танака изпробвал тази техника при 31 яйцеклетки и успял да "поправи" 25 от тях.
Когато в яйцеклетките била инжектирана сперма, седем започнали да се развиват в ембриони в ранен стадий, което е над два пъти повече от обичайното при изкуствено оплождане на по-възрастни жени (3%).
Той планира да внесе създадени по този начин зародиши в утробата на жени, които искат да родят дете.
Тъй като по-голямата част от ДНК се съдържа в ядрото, бебе, родено по този начин, ще прилича на "истинските" си родители, но ще има две майки.
Методът на имплантиране на ядра не е нов - доскоро той се разглеждаше като вариант за предотвратяване на редки, наследствени болести, причинени от дефектни митохондрии, които се намират в цитоплазмата, пише списанието.
През 2001 г. подобен опит - на инжектиране на цитоплазма от яйцеклетки на млади жени в такива на по-възрастни, предизвика истински скандал в САЩ. Освен моралните възражения срещу "ембрионите с трима родители", се надигнаха и предположения, че такива деца ще са болнави.
Подходът на Танака обаче намалява подобен риск, тъй като в случая се използва цитоплазма от само една жена. Той подчертава, че 98% от ДНК-то на клетката се съдържа в ядрото, което може да отслаби моралните възражения, пише списанието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!