М еждународен екип от учени обяви, че шимпанзетата се самолекуват с помощта на насекоми. Проучванията продължават от 2019 г. насам и показват, че маймуните имат подход за лечение на рани, който прилагат както върху себе си, така и върху близките им, съобщава EurekAlert.
Първото наблюдение е през 2019 г., когато доброволката Алесандра Маскаро забелязва в Националния парк Лоанго в Африка как майка се грижи за своя син. Той е наранил крака си, а майка му Сузи идва с обект в устата си, който след това поставя върху раната.
Маскаро споделя на учените в екипа, които започват наблюдения. В периода на 15 месеца са наблюдавани още 22 подобни прояви от други шимпанзета, които са третирали общо 76 отворени рани. В 19 от тези случаи шимпанзетата са лекували собствени рани.
Чип в мозъка? Не е научна фантастика, изпитанията започват
Проучванията показват, че всички следват един и същи принцип. Първо хващат насекомо, след това го поставят в устата си за известно време. След това с помощта на устни или пръсти поставят насекомото в раната или го движат по нея. Вторите две стъпки често се повтарят няколко пъти.
Учените все още не могат да идентифицират насекомите, които шимпанзетата използват. Наблюденията им показват, че най-вероятно се използва конкретен вид - летящи насекоми, под 5мм дължина, които са в тъмен цвят. Шимпанзетата ги хващат с бързи движения, често във въздуха или под листо, или клон.
Откриха планета, на която годината е по-къса от 8 часа
Наблюденията продължават и до днес, като самолечението не се е променило. Биологът Симон Пика коментира, че до момента учените са наблюдавали различни методи на самолечение сред множество животински видове, но това е първият път, в който виждат да се използват други организми за третиране на отворени рани.
Учените имат две теории. Първата е, че конкретното насекомо може да има антисептични или антивъзпалителни свойства. Втората е, че просто шимпанзетата са забелязали какво правят хората в природния парк и имитират дейността им или са си създали свое вярване в нещо, което реално не им влияе.
Откриха изцяло нова форма на биологично размножаване
Повод за втората теория е, че има и наблюдавани случаи, когато шимпанзета повтарят действието върху раната на наранен друг участник от групата едно след друго. Смята се, че така показват солидарност - качество, за което учените от години твърдят, че е присъщо на шимпанзетата.
Учени в САЩ създадоха първите живи роботи
Какви ще са технологиите през новото десетилетие
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!