М ъжко шимпанзе на име Фудуко срещна ужасяваща смърт, след като членове на бившата му общност, в дивата природа в Сенегал, го нападнали и убили, след което обезобразили тялото му, като имало няколко случая на канибализъм, установило ново проучване, цитирано от сайта „Лайв сайънс“ (Live Science).
За шимпанзетата не е необичайно да нападат и убиват шимпанзета от други групи, но много рядко се случва да убиват членове на своята общност, казват изследователите. Още по-изненадваща е гаврата с трупа на Фудуко, установили те.
Шимпанзета си направиха стълба и избягаха от зоопарк
Шимпанзетата могат да готвят, ако им дадем възможност
Шимпанзета си направиха стълба и избягаха от зоопарк Шимпанзетата могат да готвят, ако им дадем възможност
„Беше трудно и доста страшно за гледане“, споделя Джил Прутц, професор по антропология в щатския университет в Айова, в изявление. „Първоначално не можах да осъзная какво се случва,
не очаквах такава агресия към трупа“,
добавя тя.
#Chimps brutally #kill, #cannibalize former #alpha #male (GRAPHIC PHOTO)https://t.co/3HmiTtdiTb pic.twitter.com/DQ6W5zvVe5
— News-Now (@juergen_p) January 30, 2017
Прутц и колегите ѝ следили група шимпанзета, наречена Фонголи, в югоизточната част на Сенегал от 2001 г. През годините бройката на екземплярите в групата варирала, а по едно време достигнала 35 шимпанзета, но едно от тях – Фудуко, привлякло вниманието им.
Фудуко е бил алфа мъжкарят на групата от 2004 или 2005 г. до 2008 г., когато изчезва и е видян да живее сам в периферията на общността. Фудуко се появил отново през 2013 г. и веднага бил убит от бившите си другари.
Прутц разкрива, че тя и колегите ѝ не са били свидетели на убийството, защото е станало през нощта, но са могли да го чуят от лагера им. На следващия ден учените са заснели шимпанзетата, които се гаврили с тялото на Фудуко в продължение на 4 часа и
дори имало прояви на канибализъм.
По-младите зрели мъжки и една зряла женска са били най-агресивни към трупа. Само две мъжки шимпанзета – и двамата бивши съюзници на Фудуко – не са били агресивни към тялото му. Единия от двамата изкрещял и ударил тялото, но изглежда е това е било опит да го събуди, разказва още Прутц.
Нещо повече, няколко шимпанзета, предимно зрели женски, са проявили канибализъм и изяли малки парчета от тялото на Фудуко.
ISU anthropologist witnesses rare, lethal aggression in African chimps https://t.co/YaTPEtfx96 via @YouTube
— Robert Young (@reysr4) February 2, 2017
Професор Прутц отбелязва, че е необичайно, че Фудуко е успял да оцелее в изолация в продължение на цели пет години. Никое друго шимпанзе не е живяло толкова дълго в самота. По време на изгнанието си той е следвал групата от разстояние и общувал с бившите си съюзници, но тези срещи са били редки и винаги тайни.
„Наистина ни шокира, че Фудуко е оцелял толкова дълго време сам.
Шимпанзетата са много социални, така че този тип изолация е огромен стрес за тях и вероятно Фудуко е искал отново да се върне в групата“, разказва професорът.
Може би той е щял да има шанс за успех, ако се беше държал по друг начин по време на завръщането си през 2013 г. Докато е бил алфа мъжкар на групата, Фудуко е бил много властен и другите шимпанзета са се страхували от него. Възможно е по-младите шимпанзета да са го нападнали, защото не са искали той да си върне властта, предполага Прутц.
Шимпанзетата не са винаги агресивни, изследвания сочат, че те могат да разбират и да скърбят за смъртта на някой от тях, но освен това са склонни и да убиват.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!