Шефът на френската компания за гръдни импланти Поли имплант протез (ПИП) Жан-Клод Мас призна, че в някои от продуктите на неговата форма е използван промишлен силиконов гел, който не е одобрен от здравните власти, съобщават британски медии.
Адвокатът на Жан-Клод Мас Ив Хадад обясни, че компанията използва висококачествен гел за богати клиенти.
"По-простата" версия се предлага на изгодни цени, но с промишлен силикон за гръдните импланти, който няма одобрение от здравните власти.
Мас е признал, че по-евтиният продукт не е получил официално одобрение от здравните власти и в този смисъл има извършено "нарушение на правилата".
Мас обясни, че
компанията използвала този продукт с икономически цели,
опитвайки се да предложи най-добра цена.
Имаше основен продукт и продукт с по-високо качество. Според ПИП версията с "домашния гел" била "също толкова ефективна, но пет пъти по-евтина" от продукта, който отговаря на медицинските изисквания. Хадад настоя, че неодобреният гел е безопасен.
На Мас е издадена международна заповед за арест, но къде се намира в момента не е известно.
Адвокатът му каза, че той не се крие, у дома е и ще обясни всичко пред съда. Хадад допълни, че клиентът му не може да ходи, защото наскоро претърпял операция.
По-рано тази седмица се разбра, че ПИП е продавала "подправени" импланти още преди повече от десетилетие.
Френското правителство ще подпомогне 30 хил. жени, за да си махнат имплантите, произведени от скандалната компания, след като стана ясно, че при тях има значително по-голям риск от разкъсване и изтичане на силикона.
Междувременно националният консултант по пластична хирургия доц. Димитър Евстатиев заяви, че проблемът с гръдните импланти ПИП твърде много се преекспонирал.
Той уточни, че в България са внесени около 3300 чифта от френските импланти, а
броят на жените, които имат от тях е около 1500.
Доц. Евстатиев посочи, че проблемните импланти са спрени отпроизводство и са изтеглени от пазара.
Компанията производител е фалирала и затова няма как да й бъдат предявени искове, а самите импланти са внесени по надлежния ред, добави той.
Националният консултант представи заключенията на мониторинг с участието на 15 организации, сред които Комитета на жените с гръдни импланти ПИП, Френската агенция за сигурност на здравнитепродукти, Института за наблюдение на здравето и Дружество по онкология във Франция.
Специалистите препоръчват, ако имплантите не изискват подмяна, жените, които са си ги поставили,
да се подлагат на ехографски контрол на всеки шест месеца,
а ако има спукана протеза да се отстрани и другата.
Президентът на Българската асоциация по пластична и естетична хирургия д-р Страхил Ефремов заяви, че няма място за тревога и препоръча жените да проверят паспортите на имплантите,които са им поставени.
Скандалът с некачествените френски силиконови импланти на несъществуващата вече компания "Поли имплант протез" (ПИП) избухна във Франция отново в средата на декември.
ПИП използвала некачествен, по-евтин гел за имплантите и годишно е произвеждала по 100 хил. силиконови протези в продължение на две десетилетия, като 80% от тях са били изнасяни в чужбина.
Половината от тези импланти са отивали за латиноамерикански страни, като Бразилия, Венецуела, Колумбия и Аржентина, според френски медии, запознали се с документите около ликвидирането на компанията, която фалира през март 2010 г.
Една четвърт от износа е бил за западноевропейските съседи на Франция - Германия, Великобритания, Испания, Италия, Белгия, Швеция, Португалия, Холандия и Швейцария.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!