Ю питер, време е да се отместиш от върха.
Сатурн вече е официално планетата с най-много естествени спътници в Слънчевата система.
На 7 октомври Центъра за дребни космически обекти към Международния астрономически съюз обяви, че астрономи са се натъкнали на 20, непознати до този момент, луни, обикалящи около шестата планета в Слънчевата система – Сатурн.
Заедно с тези нови 20 естествени спътника и общ брой от 82 Сатурн заема върха като планетата с най-много луни в нашата планетарна система, изпреварвайки Юпитер, който има 79.
Help Name 20 Newly Discovered Moons of Saturn! via @carnegiescience https://t.co/Rc1WQfvdds pic.twitter.com/sDyTcoFmlq
— raffaele.degni (@raffaeledegni1) 8 октомври 2019 г.
Не е изключено в бъдеще да открием още непознати спътници, обикалящи около далечните газови гиганти.
Ръководителят на екипа, открил 20-те нови луни на Сатурн, Скот Шепард от Института „Карнеги” във Вашингтон обяснява, че предвид огромното разстояние до планетата естествени спътници с диаметър около и по-малък от 5км са изключително трудни за забелязване със сегашните технологии.
Трагичният край на "Касини" и разбиването му в Сатурн
За голяма част от новооткритите луни на Сатурн учените използвали един от най-големите телескопи в света – „Субару” на връх Мауна Кеа на Хавайските острови.
„Смятаме, че Сатурн има около стотина естествени спътници с диаметър по-голям от 1,6км. Ще трябва да разчитаме на бъдещите по-големи телескопи, за да имаме възможността да ги открием”, споделя Шепард.
FYI, you shorted Uranus of a moon in your video. I mean, it's still a distant 3rd place, but 27 is better than 26. pic.twitter.com/ZxuEGL08SR
— plane'arium space wizard (@cephalopernicus) 7 октомври 2019 г.
Новооткритите луни обикалят на огромни разстояния от Сатурн – между 16 и 27 млн. км.
Това е около 40 пъти по-голямо разстояние от това между Земята и Луната.
Разстоянието, на което се намират спътниците, е горе долу на границата, извън която гравитацията на Сатурн не би била достатъчно силна да ги задържи и други небесни тела като Юпитер или Уран биха си ги „откраднали”.
Мисиите на НАСА - къде сбъркаха и къде успяха?
Новите луни попадат в три отделни групи, чиито по-масивни по размер представители са били открити преди време.
Astronomers find 20 new moons around Saturn and you can help name them via @CNN https://t.co/DSiVf6rkkU pic.twitter.com/UACYjVEumb
— Carnegie Science (@carnegiescience) 7 октомври 2019 г.
Всяка една от тези три групи следва определена орбита, което означава, че луните във всяка от тях имат общ произход. Най-правдоподобният сценарий е, че те са били част от по-голям спътник, който от сблъсъка си с друг космически обект се е „раздробил” на по-малки луни.
Най-важната задача в момента обаче си остава всички новооткрити луни да бъдат кръстени.
Най-впечатляващите кадри от телескопите на НАСА
Ето защо екипът на Шепард провежда кампания в Тутър, като дава свободата на потребителите в социалната мрежа да дадат своите предложения.
Кампанията ще бъде активна в продължение на два месеца.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини и любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!