У чените разполагат с доста методи за разпознаване на потенциални изригвания на вулкани. Въпреки това те не винаги успяват да предвидят тези събития. Затова постоянно се работи по нови методи, които да увеличат прецизността на прогнозите и една от новите разработки разчита на помощта на сателити, съобщава Ars technica.
Проектът на Jet Propulsion Laboratory (JPL) към НАСА предвижда използването на сателити, които да засичат много ранни признаци на вулканична активност. За тестовете са използвани сателитите Terra и Aqua на НАСА. Те правят по две обиколки на Земята на ден и осигуряват пълно глобално наблюдение с прецизност 1х1 км.
Исландия: 17 000 земетресения за седмица, ще има ли изригване
Учените са използвали събраните от тях данни, за да анализират евентуални промени във вулканичните зони преди тяхното изригване. Проверени са пет изригвания от 2002 г. насам.
Данните показват, че при всички тях температурата в района на вулкана е започнала да се покачва с 1 градус или дори по-малко. И при петте изригвания този процес е продължи в рамките на 2 до 4 години преди самото изригване. И в петте случая достигането на температурен пик е приключило с изригване и последващо охлаждане.
Етна смая - експлозии и 400-метров фонтан лава
Учените смятат, че това се получава заради два процеса. Първо е постепенното приближаване на магмата км повърхността. Това пък води и до отделяне на повече влага, която се засича по-лесно от уредите на сателитите. И двата процеса са лесно проследими и в комбинация с останалите методи за предвиждане на изригвания, могат да увеличат прецизността на прогнозите, казват учените.
15 любопитни факта за вулканите
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!